Amortizoare / bucse ghidon

Moderatori: Andy, manach, B43XTM, Unchiu', Chrisss

Re: Amortizoare / bucse ghidon

Mesajde ANTONIO » Dum 05 Mai, 2013 8:08 am

Salutare tuturor, dupa o juma de zi de lucru am gasit rezolvarea vestitelor busci de la ghidon, cu 2 bucsi auto, nu de dacia, nu sunt la aceesi dimensiune, dupa multa munca a iesit o creatie de zile mari, fixa, si ghidon nu mai are joc si intarziere la viraje, e chiar fix., dezvolt subiectul mai tarziu pentru doritori.. :beer
ANTONIO
Garnituri etrieri, faţă/2 etrieri/ 120 lei setul şi spate 60 lei setul pentru Honda Transalp.
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Vorba de duh: fii om ca sa fii domn.
Kilometraj: 90000

Mesajde ANTONIO » Vin 10 Mai, 2013 4:01 pm

asa arata pe interior suportul de ghidon si cate 2 bucse pe fiecare parte, acest suport este cobai de ieri, la mijloc au un umar pentru blocaj siiiii exista si presa pentru a demonta aceste bucsi , singura problema a lor e camasa din exterior care parca e din plastelina, ......
Fişiere ataşate
DSCN0416.JPG
DSCN0415.JPG
DSCN0414.JPG
DSCN0417.JPG
ANTONIO
Garnituri etrieri, faţă/2 etrieri/ 120 lei setul şi spate 60 lei setul pentru Honda Transalp.
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde raoulserban » Sâm 11 Mai, 2013 8:19 am

Salve!
Bucsile auto de la ce marca sunt ?
Ceva smecherii in scoaterea celor vechi si montarea celor noi?
Mc
raoulserban
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ANTONIO » Sâm 11 Mai, 2013 2:30 pm

bucsele vechi ca sa le scoti ai nevoie de
- presa pentru rulmenti de la cei care se ocupa cu reparatul sculelor de mana,
- masina de gaurit
- flex, gasesti in comert, daca vrei sa faci cum am facut eu,

1. trebuie sa le dai jos pe alea vechi cu masina de gaurit si o surubelnita mecanica, tai inelu distantier cu dalta/surubelnita mecanica ascutita, il pilesti sa nu agate noua bucsa
2.iei 2 bucse de golf 3 din anul 1994/1996, de la bratul inferior, acestea sunt doar cu camasa metalica interioara
3.le duci la strungar sa taie din cauciuc pana la 2.7cm diam., ele sunt de 3,4 cm diam., putin mai mare ca orignalul care are 2,6cm, partea care va intra in suport prima , la varful putin tesit sa nu agate in margine cand o sa intre in suportul ghidonului
4.trebuie sa tai si din ambele capete ale bucsei de golf cu flexul si faci o proba, cu unul din suporti de la ghidon, sa nu dai jos saiba, care este in capat, Atentie, trebuie sa iasa partea filetata prin bucsa pana la ultimul rand de filet
5. cu un surub de 10/lung, piulita, o saiba pe tubulara 24, o tragi in suportul ghidonului peste nivel cam 2 mm. Atentie sa nu le scoti pe partea cealalata. Le ungi inainte cu vaselina pentru a intra mai usor.
Daca mai ai nevoie de explicatiii sau nu te descurci , scrie si te ajut.
ANTONIO
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde raoulserban » Mie 28 Aug, 2013 5:05 pm

o varianta cheap si chipurile ok
http://tecnica.transalp.it/faidate.php?id=156
raoulserban
Iti pot arata si tie ...

Mesajde lg-razvan » Vin 01 Ian, 2016 2:14 pm

Screenshot_2016-01-01-12-46-00.png
Salut si la multi ani pe anul acesta.am o curiozitate si in acelasi timp si o neliniste,stie careva dintre voi sau a desfacut vreun amortizor cu arc pentru al curata si complecta cu ului,vreau sa stiu la ce ma pot astepta cind il desfac, am cumparat unu' de pe ebay si nu i mi place cum merge .pareri si sfaturi
lg-razvan
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ANTONIO » Vin 01 Ian, 2016 3:09 pm

La multi, ani
Amortizorul este pe gaz, daca il descafaci il poti arunca. Doar o curatare exterioara atat. In manual zicde ca trebuie cantarit si daca este intre valorile date de manual e ok.
ANTONIO
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde lg-razvan » Sâm 02 Ian, 2016 10:28 am

In ce manual de sarvis ai gasti tu,eu nu am gasit sau nu am cautat unde trebuia.Ce ma intereseaza pe mine sa l mai intaresc.Pe ebay am gasit arcuri pt. amortizor dar e pe culori(rosu,albastru,etc,etc)
lg-razvan
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ANTONIO » Sâm 02 Ian, 2016 12:21 pm

Asta e pagina din manual mai vechi, dar in cele dupa anul 97 zice ca trebuie sa aibe nush cate kg.
Fişiere ataşate
14_01_TransAlp_Manual_Rear_Wheel_Brakes_Suspention.jpg
ANTONIO
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde lg-razvan » Lun 04 Ian, 2016 3:32 pm

I ti multumesc pt. ajutor Antonio dar nu ma ajuta cu nimic pagina asta din manual.Amortizorul asta este prea fleasca de aceea a si vrea sa stiu ce ar fi la el arcul sau ce e in interiorul lui,asta era idea daca a mai desfacut cineva asa ceva.Sa nu confundam pe cele cu gaz cu cele normale,la mod '94-'95 nu am vazut cu gaz.
lg-razvan
Iti pot arata si tie ...

Anterior

Înapoi la Suspensie si cadru