Cric central

Cum s-o facem să fie mai cu moţ

Moderatori: Andy, manach, B43XTM

Cric central

Mesajde Chrisss » Mar 14 Iul, 2009 7:57 pm

In urma unei pene de cauciuc care norocul meu ma "prins" aproape de oras si ma ajutat fratemiu cu dubita sa il aduc acasa , mi-am dat seama cat de importanta este prezenta unui cric central la motor, daca eram la 500 km de casa ce faceam...ehh nici nu vreau sa ma gandesc :) . Asa ca am zis hai sa dau o fuga la Honda sa vad cat costa asa ceva ...cand am auzit 180 E :Surprins: , am zis mai bine pas nu va dau atatia bani pe asa ceva nici daca e facut de mama lu' Honda cu dedicatie speciala pentru mine.Asa ca pana la urma am comandat doar arcul de la cric si tampoanele de cauciuc ( care inca nu au ajuns ) si pt astea dau cam ~15E.
A urmat un "gagal it " sa vad mai multe poze cu el sa imi fac o parere despre ce si cum e vorba , luat hartia si creionu si inceput un mic desen dupa care o intalnire cu Cosmin ,el are asa ceva, ca sa vad mai multe detalii.

Dupa 2 sambete in garaj asta a iesit ...

Imagine

Imagine

Imagine

Detalii :

Imagine
Sfoara este ca sa o tina pentru "shootingul foto" pentru ca nu a venit arcul inca. NU merg cu el asa .

Imagine

Imagine

Imagine

Detalii constructive :

Imagine

Imagine

Imagine

Cricul este doar dat cu grund pentru ca mai trebuie prins un inel sau ceva de genu unde sa prind arcul si mai trebuies date 2 gauri pentru tampoanele de cauciuc, dupa care vopsit si gata de drum :hainoroc: .

Mi-am uns lantul mult mai usor si mi-am schimbat cauciucurile folosind acest cric.

Aveti nevoie de :

-teava 30 x20 x2 2 m sunt arhi suficienti ( asta pentru ca am avut mai multe incercari ) teava de 15 x15 x2 am avut o bucatica prin garaj am pus dinasta pt ca are o si mai mare distanta pana la lant dar merge la fel de bine si cea 30 x20 x2.
- tabla de 5 ~ 6 mm pentru talpa si opritorul de cursa
-30 de electrozi
-2 placi flex
- piese la strung ~ 80 de ron ( Ax , Busca principala si 2 bucse mai mici din poliamida 42 lungime interior 14 mm exterior 19 mm ) .
-aparat de sudura , un flex mic
-o cutie de grund
- o cutie vopsea neagra
-arcul si tampoanele de cauciuc de la honda ~ 15 E
- 2 zile de lucru RELAX ( mia luat 2 zile facut de la ZERO fara sa am un desen ceva de unde sa incep)
Greutate totala 1,8 kg .

Unghiul realizat costructiv din poza l-am facut folosind scoch dinala de hartie lipit in zona de contact , il ridicam sus si daca nu imi palce cum sta vedeam unde "freaca" ( pt ca rupea hartia) si acolo mai dadeam un pic cu flexu...si tot asa de 3 4 ori si am gasit unghiul potrivit.

Daca se doresc si alte detalii ce am uitat sa le pun aici , doar intrebati si am sa incerc sa raspund.

Spor la munca :Dejtu:
Chrisss
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Vorba de duh: un fleac...m-au ciuruit..
Kilometraj: 50000

Re: Cric central

Mesajde B43XTM » Mar 14 Iul, 2009 9:16 pm

bravo! simplu si util. felicitari :Salutare:
l-am pus pe lista, mai ales ca am vazut arcuri tare asemanatoare (un pic mai puternice) in piata la bucur. :Dejtu2:
B43XTM
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0

Mesajde vest » Mar 14 Iul, 2009 9:17 pm

:Salutare:

fain,lasa-l rosu.....

:Geek3:
In Nemurirea Mea,Am Trecut Si Pe AICI... ImagineImagine
vest
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL650
Vorba de duh: Nu fii pork
Kilometraj: 40000

Mesajde Andy » Mar 14 Iul, 2009 11:28 pm

Cred ca ii mai trebuie si parghia pe care apesi cu piciorul pe partea stanga a motoretei ptr. a o ridica pe cricul ala. In rest... super lucrare. Bravo ! :Dejtu2:

Cred ca poti pune si niste preturi la materiale si manopera, locul de unde ai procurat materiale si mesterul care ti le-a facut. Cred ca sunt multi p-aci care doresc sa-si faca asa ceva.
Andy
Moderator

Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?

Mesajde Chrisss » Mie 15 Iul, 2009 12:36 pm

M-am gandit si la parghie dinaia da deocamdata ma descurc si asa , daca o sa simt nevoia sa ii pun, fac eu una :) .

Alte costuri cum am mai zis :

Piesele la strung 80 Ron ( Ax , Bucsa centrala , si bucsele mai mici din poliamida ) -orice strungar ti le face
Teava 40 Ron - la un depozit din Tm
Vopseaua si grundul parca 20 ron -Practiker
Piesele la Honda ( nu au venit ) da mi sa spus ~15 E, arcul acela dublu si tampoanele de cauciuc.Reprezentanta Tm
Tabla de 5 ~6 mm am gasit prin curte ...moca :)
Electrozi am avut acasa sa tot fi stricat vreo 30 de fire...nu stiu cat sa coste En 6018 sau clasicul Supertit( o cutie de 5kg parca e 95 Ron- sa fi tot consumat de 10 ~ 15 ron maxim )
Placi de flex dinalea subtiri de inox 2 buc ( imi place mult cum se lucreaza cu ele chiar daca se duc mai repede) 14 Ron
O saiba dinaia 30 15 2 - 2 ron parca si un cui spintecat 1 ron - nu mai stiu exact da a fost putin.

Sa le adun asa pe toate undeva putin peste 220 Ron( da multe pierderi ...vopsea ramane , grund ramne , teava ramane ca nu iti dau decat la 6m) + manopera lu' mesteru' care a costat 2 sambete in garaj in loc sa ma plimb cu motoru' oricum as aduna tot nu ma apropii de cei 180 E ceruti de cei de la Honda.
Chrisss
Iti pot arata si tie ...

Mesajde M a v e r i c k » Mie 15 Iul, 2009 1:15 pm

Super, arata excelent.
Dar am si eu o nelamurire... :HMM: Cum adica te descurci sa o ridici pe cric fara parghie?! Da' cat de mare esti nenea?! Ca eu la cele 95 de kile nu cred ca as reusi... Si cu parghia aia si urcat pe ea cu totul tot tre sa trag de ea sa se ridice... :confused:
Be aware!
Be alert!
Be seen!
M a v e r i c k
Merg pe o roata

Vorba de duh: Ridica-te si mergi!

Mesajde Chrisss » Mie 15 Iul, 2009 4:35 pm

175 cm

~80 kg

Nu tine de forta e mai mult tehnica :)

-intoarce ghidonul maxim stanga
-ridica cricul normal
-ridica piciorusul ala pentru pasager ca altfel te lovesti la genunchi
-calca cu piciorul cricul central in pamant
-balanseaza ca sa antinga si stanga si dreapta jos deodata ( nu iti fie frica nu cade in partea cealalta )
-Acuma in timp ce ti cricul jos trage in SUS si putin in spate de manerul unde se prinde pasagerul si in acelas timp putin de ghidon si lasate cu toata greutate spre spatele motorului si un pic pe spate cum stai tu in picioare si se ridica :Dejtu:

Edit :
Maverick uite ce am gasit pe youtube nu stiam cum sa explic si am fugit pe youtube 2 min sa caut ceva( gasesti toate tampenile din lume acolo si am zis hai sa incerc)

Chrisss
Iti pot arata si tie ...

Mesajde M a v e r i c k » Mie 15 Iul, 2009 5:17 pm

ah, cred ca m-am exprimat gresit: eu am cric central (de la honda) si pot sa o urc pe cric fara probleme, dar urcandu-ma pe acel "pinten". Practic dupa ce pui piciorul pe el se echilibreaza si se ridica aproape singura, fara un efort supraomenesc. Ma mir ca poti sa o ridici fara acel ajutor (as incerca si eu dar pintenul ala e chiar la capatul bratului si nu am loc sa pun piciorul sub el ca sa-l tin pe loc cand trag de mobra in spate).
Be aware!
Be alert!
Be seen!
M a v e r i c k
Merg pe o roata

Mesajde M a v e r i c k » Mie 15 Iul, 2009 7:46 pm

Uite, poate-ti da idei.
cric.jpg
cric.jpg
Fişiere ataşate
cric2.jpg
Be aware!
Be alert!
Be seen!
M a v e r i c k
Merg pe o roata

Mesajde Chrisss » Mie 15 Iul, 2009 11:27 pm

Waa multumesc de poze o sa vad ce pot face sambata daca vin arcurile saptamna asta poate adaug si un pinten dinala.

Daca nu e deranjul prea mare poti pune o poza cand e cricul pliat sa vad unde vine in pozitia de mers acel pinten.
Chrisss
Iti pot arata si tie ...

Mesajde M a v e r i c k » Joi 16 Iul, 2009 10:51 am

Sigur, nu-i nici un deranj, doar ca va trebui sa astepti pana termin munca.
Be aware!
Be alert!
Be seen!
M a v e r i c k
Merg pe o roata

Mesajde M a v e r i c k » Vin 17 Iul, 2009 9:33 am

Cu un pic de intarziere...
Sper sa te ajute, daca mai ai nevoie de ceva, nu ezita.
1.jpg
2.jpg
Be aware!
Be alert!
Be seen!
M a v e r i c k
Merg pe o roata

Mesajde Chrisss » Vin 17 Iul, 2009 12:27 pm

Multumesc :Salutare:

Azi ma duc sa iau arcurile :bounce: vad eu maine ce si cum mai fac .
Chrisss
Iti pot arata si tie ...

Mesajde The_Mask » Mar 18 Aug, 2009 7:08 pm

Astazi mi-am montat si eu cricul central cumparat de la Louis cu o tona de bani.
Toate bune si frumoase, numai ca nu pot sa ridic mobra pe cric de unul singur ceea ce ma nemultumeste. Acel pinten are doar vreo 4cm. (nu inteleg de ce nu l-au facut mai mare) si nu ma ajuta prea tare cand ma las pe el.
Ma gandesc sa prelungesc acel pinten intr-un fel. Ma poate ajuta cineva in acest sens?
"Exemplele au fost lăsate de Dumnezeu pe pămînt, pentru a fi percepute senzorial şi de către proşti!" Nae Ionescu.
The_Mask
Merg pe o roata

Vorba de duh: Esti prost?
Kilometraj: 34000

Mesajde M a v e r i c k » Mie 19 Aug, 2009 8:33 pm

Iti spun eu ca e o chestie de tehnica, nu de forta... Daca citesti mai sus ai sa vezi ca se ridica si fara pinten... Urca pe pinten, roteste ghidonul complet la stanga si trage spre spate nu in sus.
Be aware!
Be alert!
Be seen!
M a v e r i c k
Merg pe o roata

Următorul

Înapoi la Accesorii