ITP

Aici se discută despre orice treabă care nu se încadrează în altă categorie

Moderatori: Andy, manach, B43XTM

Re: ITP

Mesajde mmario » Mar 18 Sep, 2012 4:43 pm

Povestea Sârbului,
Povestea Sârbului incepe cu un telefon ce l-am dat într-o dimineață către o stație ITP:
- Bună ziua, aș să fac o programare pentru o inspecție ITP la o mașina
- Puteți veni oricând între 08:30 și 17:30. Nu este nevoie de programare.
- Cât costă inspecția?
- 150 de lei dacă totul este în ordine
- .....
M-a pus puțin pe gânduri chestia cu “dacă totul este în ordine” dar știam că mașina e OK. M-am hotărât să merg la ei de data asta. Făcusem de curând ITP-ul pentru motocicletă tot acolo și nu am întâmpinat nici o tentativă de șpagă. În anii trecuți mi s-a mai cerut darul, dar numai la mașini, niciodată la moto. Preventiv, am verificat becurile și chiar am inlocuit vreo 3 care nu mai cunoșteau viteza luminii. În rest totul era bine.
Mă prezint la locul faptei și mă întâmpină dom Inspector. El preia actele și mergem la mașină. Imediat după ce-i dau actele, verifică proprietarul, constată cu voce tare că mașina e pe firmă, după care întreabă câți km are:
- 83.153 km zic io;
- Cam mult! zice dom Inspector clătinând îngrijorat din cap
- Cum adică mult? Păi până la vreo 200.000 mă aștept să țină jucăria asta. Nu mi se pare mult.
- Eu vă spun, că e posibil să rămână blocată aici.
- Cum adică? Pe asta n-am mai auzit-o!
- Ăștia de la RAR, care văd în centrală ce mașini prelucrăm noi dau telefon, blochează mașina, după care vin și fac ei toate testele care le fac eu acum.
- Aha, zic io, adică vă verifică, să nu cumva să..... înțeleg. Oricum, să vină, îi așteptăm cu interes. Io nu am nimic de ascuns la mașină.
El ridică mașina cu elevatorul. Eu îi cer voie sa asist:
- Pot să mă uit și eu pe sub ea, că sunt curios ce e pe acolo.
- Cum să nu?! Chiar vă rog. De fiecare dată când e o problemă chemăm pe proprietar să vadă și el, să pună mâna și să se convingă singur.
După ce o ridică pune mâna pe o roată și zice:
- Domnule, avem probleme.
- Nu cred, poate niște exerciții, că probleme nu se poate să avem. (replica standard)
- Vă spun eu, avem probleme, E un joc la roata față.
Îl cheamă pe un mecanic din service să confirme:
- Fulgerică (ăla era mecanicu) ia vezi mă la roata aia de unde e jocul?
Fulgerică trage de ea în sus, în jos și zice: “e din cutie”
- Nu e bă din cutie zice dom Inspector, pune mâna acolo, vezi la bară!
Fulgerică pune o mână, pune două mâini, dar tot aia zice: Nu e bre... E din cutie.
Dom Inspector își pune atunci mănușile alea negre și pune el mâna, arată un burduf și zice:
- Uite, de aici e jocu’. Ce dracu, nu înțelegi?
Fulgerică tot încearcă să mă salveze și zice:
- E posibil... Să pună și domnu mâna să simtă jocul.
- Eeee nu pune domnu mâna, ca e murdar acolo. (zice dom Inspector)
- Las că pun.. nu-i problemă. Zic io și mă suflec la mâneci. Apuc bieleta de burduf cât timp dom Inspector trage de roată.
- Vedeți, zice el, se simte jocul?
- Da, e ceva joc dar nu știu de unde e și nici dacă e normal sau nu...
- Haideți și la cealaltă roată să vedeți că e la fel.
- Să știți ,zic eu, dacă sunt probleme de securitate le treceți pe raport și le arăt șefilor, după care să se repare mașina. Nu e mașina mea, dar viața e a mea și veau mașina să fie sigură.
- Dom-le, nu pot să vă dau ITP-ul. Vă dați seama, că dacă vine ăla de la RAR și vede astea iese rău.
- Vă înțeleg perfect, zic eu foarte serios,... să scrieți totul în raport vă rog; eu o să arăt șefilor iar ei să plătească reparația.
- Astăzi nu pot să vă ajut, îmi pare rău, nici dacă aș vrea. Serios vă zic. E Sârbu ăsta care e foarte al dracu.
- Da, am înțeles. Am auzit și eu de la TV că au fost controale de la RAR ... și vă înțeleg. Faceți totuși toate verificările, de poluare, de frâne, să le remediem pe toate.
Mișcă de toate roțile, iar una de pe spate a dracu’ se mișcă mai greu, mergând chiar puțin înfrânată. El încearcă să-mi explice că e ceva legat de discurile și plăcuțele prea uzate. Așa o fi. Eu îi bag iar placa aia cu raportul complet cu toate problemele, care să-l arăt lu’ șefu’.
Pune apoi dom Inspector supozitorul in țeava de eșapament, și zice:
- Veniți să vă arăt: Are hidrocarburile foarte mari.
- Nu știu ce-s alea, dar vă cred pe cuvânt (zic eu zâmbind). Dar ce valoare e? E în toleranțe?
- Este 160. Trebuie să fie până la 100. E mult peste.
- Să încercăm s-o păcălim. Fulgericăă! Vino încoa..... Urcă-te la volan și accelereaz-o tu așa cum știi. Bă ai înțeles? Așa cum știi tu!
O ambalează ei acolo de câteva ori, după care vine iar dom Inspector la mine:
- Să știți ca tot nu pot să vă trec inspecția. E problemă mare cu Sârbu ăsta...
- Înțeleg... Păi să scrieți și pe asta în raport. Nu despre Sârbu... despre problemă.
Trecem acum la frâne. Se urcă la volan face 8 manevre să o pună pe stand și constată că nu sunt probleme. Măcar aici.
Mă cheamă la el în gheretă, Fulgerică și celelalte persoane din jurul nostru se evaporează, semn că urmează momentul magic.
- E nasol domnule, în mod normal face 150 de lei dacă totul este în ordine .Dar așa vă facturăm 190 de lei, ca să cuprindem și revenirea după ce rezolvați problemele.
- Cum adică? Mă facturați și pentru operațiile care o să le faceți când revin eu? Păi eu vreau să merg la altă stație pentru reevaluare.
- Nu se poate. O lună sunteți legat de noi. Trebuie să plătiți în plus 20 de lei + 20 de lei acum deci total 190 lei, ca să nu mai plătiți data viitoare, când veniți la reevaluare. Vă expiră repede ITP-ul? Vă trebuie acum mașina? Aveți treabă cu ea urgent zilele astea? Când puteți rezolva problemele?
Erau deja multe idei care trebuiau să le spun eu în mod normal dar el doar mă ajuta să țin conversația.
- Păi normal că ne trebuie mașina că doar noi alergăm după bani, nu vin ei la noi. Nici nu l-am sunat pe șefu încă dacă mi-ați spus că nu se poate și nu se poate.... cu Sârbu ăsta.
- Eee. Se poate zice el plecând rapid de lângă mine.
- Păi dacă se poate, zic eu alergând după el mai dați-mi niște informații. Ce să-i spun lui șefu’?
- Tot 200 de lei vă costă dom’le.
- Acuma sun și vă dau răspunsul!
Sun eu pe colegu care în mod normal folosește mașina și îi zic:
- Vorbesc acum la telefon cu tine ca să mă vadă ăla ca cer bani de la șefu. Am rezolvat cu doar 50 de lei.
- Bine...

P.S. Aceeași sumă o dau de vreo 4-5 ani la ITP-uri de mașini. Povestea în schimb, e alta de fiecare dată. :nana
(părerea mea)
mmario
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000

Mesajde pedros » Mar 18 Sep, 2012 4:56 pm

mmario scrie: Povestea Sârbului, Am rezolvat cu doar 50 de lei.
P.S. Aceeași sumă o dau de vreo 4-5 ani la ITP-uri de mașini. Povestea în schimb, e alta de fiecare dată. :nana

Bucurate ca te-au lasat doar cu atiit.
Traim in Romanica .
MA LAS DE MOTORETE SI O IAU DE LA CAPAT.
pedros
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: Paci mie drumu
Kilometraj: 50000

Mesajde Piramidon » Mar 18 Sep, 2012 9:29 pm

discutie eleganta... daca ai timp te chem cand trimit eu la ITP o masina :)))))
de curiozitate.... unde e statia? sa le facem o vizita sa radem de ei :))))
Piramidon
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: lasa coaie... sanatosi sa fim!
Kilometraj: 0

Mesajde vczmarius » Joi 29 Noi, 2012 5:25 pm

Salutare tuturor, daca are nevoie cineva de ITP iar utilajul fie moto sau masina, nu este chiar in cea mai buna stare, pot indruma doritorii printr-un pm.
Stima.
vczmarius
Cred ca stiu ...

Vorba de duh: Invat repede
Kilometraj: 61000

Mesajde transalpina » Sâm 23 Feb, 2013 8:03 pm

salut.
Vreau sa imi fac ITPul si ma intreb daca e cazul sa imi fac probleme din cauza proiectoarelor si a stopului aditional de frana. Stiu ca nu sunt permise alte dispozitive optice in afara de cele montate de fabrica si de asta va intreb daca e cineva care a fost sa faca itp cu proiectoare pe vacuta. Pot trece de itp la RAR cu proiectoarele si stopul aditional pe vacuta? Ma gandesc eventual sa pun huse pe proiectoare cand merg la inspectie.

O zi faina.
transalpina
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL650
Kilometraj: 30000

Mesajde lucescuciprian » Sâm 23 Feb, 2013 8:57 pm

Sal.Pe mine la RAR Iasi m-au respins tocmai pentru proiectoare si stop aditional. La revenire le-am dat jos, mi-au dat itpul si apoi le-am montat la loc. Daca nu e prea mare deranjul cu demontatul, te sfatuiesc sa faci la fel, nu cred ca ii pacalesti cu huse.
lucescuciprian
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: PLM
Kilometraj: 42000

Anterior

Înapoi la Discuţii generale