FESTIVAL moto cu caracter SOFT ENDURO / 15 - 17 iunie 2012

Zvonuri dom'le

Moderatori: Andy, manach, B43XTM

FESTIVAL moto cu caracter SOFT ENDURO / 15 - 17 iunie 2012

Mesajde ACHIMOTO » Dum 15 Ian, 2012 1:03 am

Magazinul online ACHIMOTO.RO organizeaza prima editie a unei intalniri SOFT ENDURO - dedicata motocicletelor de tip Enduro Touring !!!
CARPATHIAN'S SOFT ENDURO MEETING --- editia 1 :wheelie

Poste SOFT ENDURO ok 2.jpg

In data de 8 - 9 - 10 IUNIE 2012 , in Muntii SUREANU , locatia ,, LA CARARI '' , aproximativ 50 km de Sebes , 30 km de Sasciori ( un sat pe Transalpina ) .

--- Taxa de participare este de 15 ron / persoana .

Distante aproximative fata de marile orase din Romania ( depinde si traseul ales pt a ajunge la destinatie ) :
- Arad - 220 km
- Cluj - 190 km
- Sibiu - 66 km
- Targu Mures - 146 km

Locatia numita ,, LA CARARI '' la o altitudine de aproximativ 1400 metrii .
--- Exista 2 cabane de 70 locuri ( 80 locuri daca sunt solicitari )
--- Locuri de campare cu cortul , ingradite si iluminate .

--- La fata locului va exista sonorizare , unde se va auzi dragul nostru mp3 !!!
--- Bautura si mancare din belsug !!!
Se va servii mancare traditionala : balmos la ceaun , branza de la stana , preparate specifice locurilor , tuica traditionala , etc

DESFASURAREA EVENIMENTELOR :

--- Vineri 08.06.2012 ---- se vor parcurge 2 trasee mai scurte , unul usor doar pe drumuri de tara , si unul mai dificil !!!
--- Sambata 09.06.2012 ---- se vor parcurge 2 trasee mai lungi ( aproape toata ziua ) , la fel unul mai usor si unu mai dificil !!!

--- In fiecare seara , petrecerea se va desfasura in voie , pana aproximativ la ora 1 - 2 cand muzica se va oprii , pentru ca unii participanti sa se poata odihnii , iar ceilalti vor putea ramane la focul de tabara cat doresc !!!

detalii la nr de telefon : 004.0728.29.07.01 - Achimoto
VOM REVENII cu mai multe detalii despre eveniment , cat si cu preturie la CAZARE / bautura / Mancare
.
PIESE MOTO - ACCESORII - CONSUMABILE
_______Probabil cele mai bune preturi din Romania !!!_______
http://www.ACHIMOTO.ro sau pe mail : achimoto_ro@yahoo.com ,
__Incercam sa raspundem in maxim 24 ore ___Mobil : 0040.728290701 _

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XRV750
Vorba de duh: RESPECT
Kilometraj: 380

Re: FESTIVAL moto cu caracter SOFT ENDURO / 8 - 10 iunie 2012

Mesajde ACHIMOTO » Mar 17 Ian, 2012 6:40 pm

CAZAREA
-- Exista 2 Cabane , insumand 70 locuri de cazare in paturi = pretul de 25 ron / persoana
-- Daca sunt solicitari , se poate marii nr locurilor de cazare cu inca 10 patruri .

Cabanele , nu au baile in camere, acestea sunt situate pe hol .
Baile sunt dotate si cu dusuri cu apa calda .

La parter exista sala de mese , unde se poate servi mic dejun , pranz si cina ,la preturi foarte accesibile :ceaun :party :party

-- Cazare se poate face de asemenea si la cort , in curte ingradita , fara extra cost .

TRASEELE :
---- Vineri 08.06.2012 , incepand aproximativ cu orele 16 – 17 , vor exista in principiu 2 tipuri de trasee : 1 unul cu grad de dificultate mic – enduro peisagistic si al 2-le cu grad mai ridicat de dificultate to pt motociclete enduro touring . ..
Se vor parcurge trasee de aproximativ 30 – 40 km , aceste trasee pot fi lungite sau scurtate , depinzand de starea vremii si de ce doresc majoritatea participantilor .

---- SAMBATA 09.06.2012 , incepand aproximativ cu orele 11 , vor exista in principiu tot 2 trasee , unu mai usor si unu mai dificil .....
Se vor parcurge trasee de aproximativ 60 – 90 km , si aceste trasee se pot lungii sau scurta dupa starea vremii si dupa dorinta participantilor ! ......... EX : cel mai usor traseu se poate lungii pena la aproximativ 150 – 160 km , daca introducem si parte din Transalpina cu asfalt pana in apropiere de Ranca .

---- La cele 2 tipuri de trasee , mai putem adauga TRASEE PT CROSS , si TRASEE pt ATV , asta in cazul in care exista peste 5 – 10 participanti la fiecare categorie , si daca suntem anuntati cu cel putin 10 zile inainte de intalnire !!!

DATA / VREMEA .

Intalnirea moto este stabilita pentru data de 8 – 10 iunie , dar daca in perioada respectiva VREMEA este extrem de rea , cu furtuni , grindina , etc . , EXISTA SI POSIBILITATEA AMANARII FESTIVALULUI cu 1 saptamana !!! pe data de 15 – 16 – 17 iunie 2012 .

LOCATIA : cum se ajungem la locatie :

---- Din satul SASCIORI de la Transalpina vor exista indicatoare catre locatie !

Directia 1 = Cum urci dinspre Sebes pe Transalpina , la intrare in satul SASCIORI , se face un drum la dreapta spre satul LOMAN aproximativ 7 km ,
Directia 2 = Cum vi pe Transalpina dinspre Obarsia Lotrului spre Sebes , la iesirea din satul SASCIORI , se face stanga pe un drum spre satul LOMAN de aproximativ 7 km .

Din satul LOMAN se merge tot inainte !!! exista doar un drum principal de aproximativ 20 km drum de tara pana se ajunge la locatia numita : ,, LA CARARI ‘’ unde drumul se si bifurca !!!
Acolo este locatia , undeva langa bifurcatia respectiva , oricum VOR EXISTA SEMNE / INDICATOARE !!!

Pentru orice detalii legate de aceasta intalnire cat si
PENTRU REZERVARI LA CABANE : 0040.728.29.07.01 - ACHIMOTO
:wheelie
.

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde freeenduro » Mar 17 Ian, 2012 10:15 pm

ceva poze din zona unde se va campana si locatia cabanelor etc etc...bineinteles daca se poate :beer
freeenduro
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL650
Vorba de duh: Cine rade la urma...treaba lui
Kilometraj: 69

Mesajde Angi » Mie 18 Ian, 2012 4:13 pm

ACHIMOTO scrie:... si al 2-le cu grad mai ridicat de dificultate to pt motociclete enduro touring . ..

Salutare.

Daca se poate, te rog spune-mi cam cum ar trebui sa arate acest al 2-lea traseu mai greu. Sleauri mari cu apa, treceri de rau, urcari grele si chestii de genul asta? Descrie-mi putin traseul. Daca sunt, eventual niste poze din traseu? Te intreb deoarece m-ar interesa sa particip si eu, dar n-as vrea sa vin pana acolo si sa merg tot pe forestiere linistite.

Bafta.
Angi
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Kilometraj: 0

Mesajde ACHIMOTO » Sâm 21 Ian, 2012 8:55 pm

Salutare

HARTA , cu zonele LOCATIEI si TRASEELOR !!!

Noi avem stabilite niste trasee in prealabil , dar cei care umbla cu motocicletele prin munti stiu ca stare drumurilor forestiere , se poate schimba de la o zi la alta , depinzand foarte mult de vremea de pana atunci !!!

--- Traseele noi le vom reface inainte cu cateva zile , dar la fata locului vom bate in cuie traseul !!!

Harta trasee ENDURO meeting- Ro-map24.jpg

** PS : vom incerca sa revenim cu harta mai detaliata !
Vom revenii si cu poze din locatie si de pe trasee ce avem de anul trecut cand am batut acei munti pentru pregatire !!!

---- TRASEELE SOFT ENDURO MAI GRELE ,
vor cuprinde zone dificile / foarte dificile pentru motocicletele SOFT ENDURO , toate traseele au fost facute de oameni cu motociclete de genul Yamaha Tenere , Honda Africatwin , Honda Transalp , Honda Dominator , Yamaha XT , Kawasaki KLE , cu gume mixte de asfalt / offroad !
-- Acum in anumite locuri , au urcat toti , in anumite locruri , unii nu s-au bagat , au asteptat intoarcerea sau au mers pe ruta ocolitoare mai usoara .
-- EXEMPLU : 4 - 5 varfuri peste 2000 metrii , pe VARFUL LUI PATRU , pe el exista doar vegetatie pitica , si este foarte dificil de urcat prin ea , dar exista si un drum , dar care este cu bolovani , pietris , intradevar toti care am urcat am strans putin din buci , dar am urcat , pa cand altii au stat jos , s-au uitat la noi , ne-au facut poze si au asteptat reintoarcerea noastra . Din 4 - 5 cati am urcat unii au mai dat cu motocicletele si pe jos , dar au reincercat si au reusit sa cucereasca varful !!!
--- Sa cobori pe VALEA CU UN RAU ( nu stiu exact numele ) pe o anumita portiune , nu mai exista drum , acesta este rupt , si se merge prin rau vreo 300 -500 metrii , ---- iarasi ZONE DE PADURE foarte deasa , unde drumul nu apuca sa se usuce exista baltoace , sleauri , dar se poate ocoli incet zona prin padure pe frunze ----- drum cu coborare prin padure , unde exista strat de funze foarte gros , acolo nu se poate cobora decat pe langa motor , deoarece dedesupt este doar o bucata mare de piatra foarte fina , si pe motocicleta esti tot pe jos , pe langa cobori fara probleme !!! ---- drum forestier de urcare pe un deal , cu sleauri si de juma de mertu facut de apa , unde panatul este uscat ( beton ) , acolo nu ai o fasie pe care sa mergi cu motocicleta , doar fasie / sleau / fasie / sleau , :rockon

Tot ce am povestit mai sus , sunt parti din traseele dificile , de care imi amintesc , traseul dupa cum am spus se stabileste la fata locului , depinzand foarte mult de vreme

TRASEELE SOFT ENDURO PEISAGISTIC - USOARE pe aici , daca se chinuie si e putin tzacanit ( ca trebuie ) - DACA VREME ESTE BUNA poate sa vina si cineva cu un motor cu garda mai mare la sol sa le faca -- ceva gen Honda CB 500 , sau chiar si Kawasaki Vulcan 750 ( are garda la sol foarte mare ) !!! Vom merge in mare parte pe drumuri forestiere usoare / drumuri de tara , vom mai avea si urcari mai dificile - pante mai abrupte - vom avea urcari si coborari si pe iarba , prin zone fara drum !!!

DACA DORITI MAI MULTE DETALII , doar intrebti !!!
.

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde Angi » Sâm 21 Ian, 2012 9:59 pm

ACHIMOTO scrie:---- TRASEELE SOFT ENDURO MAI GRELE ,[/b] vor cuprinde zone dificile / foarte dificile pentru motocicletele SOFT ENDURO , toate traseele au fost facute de oameni cu motociclete de genul Yamaha Tenere , Honda Africatwin , Honda Transalp , Honda Dominator , Yamaha XT , Kawasaki KLE , cu gume mixte de asfalt / offroad !
-- Acum in anumite locuri , au urcat toti , in anumite locruri , unii nu s-au bagat , au asteptat intoarcerea sau au mers pe ruta ocolitoare mai usoara .
-- EXEMPLU : 4 - 5 varfuri peste 2000 metrii , pe VARFUL LUI PATRU , pe el exista doar vegetatie pitica , si este foarte dificil de urcat prin ea , dar exista si un drum , dar care este cu bolovani , pietris , intradevar toti care am urcat am strans putin din buci , dar am urcat , pa cand altii au stat jos , s-au uitat la noi , ne-au facut poze si au asteptat reintoarcerea noastra . Din 4 - 5 cati am urcat unii au mai dat cu motocicletele si pe jos , dar au reincercat si au reusit sa cucereasca varful !!!
--- Sa cobori pe VALEA CU UN RAU ( nu stiu exact numele ) pe o anumita portiune , nu mai exista drum , acesta este rupt , si se merge prin rau vreo 300 -500 metrii , ---- iarasi ZONE DE PADURE foarte deasa , unde drumul nu apuca sa se usuce exista baltoace , sleauri , dar se poate ocoli incet zona prin padure pe frunze ----- drum cu coborare prin padure , unde exista strat de funze foarte gros , acolo nu se poate cobora decat pe langa motor , deoarece dedesupt este doar o bucata mare de piatra foarte fina , si pe motocicleta esti tot pe jos , pe langa cobori fara probleme !!! ---- drum forestier de urcare pe un deal , cu sleauri si de juma de mertu facut de apa , unde panatul este uscat ( beton ) , acolo nu ai o fasie pe care sa mergi cu motocicleta , doar fasie / sleau / fasie / sleau , :rockon

Tot ce am povestit mai sus , sunt parti din traseele dificile , de care imi amintesc , traseul dupa cum am spus se stabileste la fata locului , depinzand foarte mult de vreme

DACA DORITI MAI MULTE DETALII , doar intrebti !!!

Suna incurajator :beer Ar fi interesant daca ne-ai putea da niste track-uri sau o harta cu traseul cat mai detaliat ca sa ne putem face noi track-urile. In caz ca ramanem in urma sau o luam inainte, ar fi bine sa putem gasi singuri drumul.
Angi
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600

Mesajde freeenduro » Mie 22 Feb, 2012 5:22 pm

Avem sanse ptr trasee care ar coafa ceva gen KTM exc 450. Suntem o gasca de la Brasov care ar veni cu caprele de data asta. Ma refer daca ar fi si alti doritori de astfel de trasee... daca nu ne facem noi traseele noastre, nu-i bai. :beer
freeenduro
Iti pot arata si tie ...

Mesajde Nevermore » Joi 23 Feb, 2012 7:42 pm

Suna foarte interesant.
Cred ca voi veni si eu cu vaca sa incerc unul din traseele medii- hard.

E foart misto conceptul si sper sa nu intervina nimic pina atunci.
Nevermore
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL700
Vorba de duh: Calatorului ii sta bine
Kilometraj: 39000

Mesajde ACHIMOTO » Vin 24 Feb, 2012 9:12 pm

freeenduro scrie:Avem sanse ptr trasee care ar coafa ceva gen KTM exc 450. Suntem o gasca de la Brasov care ar veni cu caprele de data asta. Ma refer daca ar fi si alti doritori de astfel de trasee... daca nu ne facem noi traseele noastre, nu-i bai. :beer

Daca in acel moment , sunt minim 4 --5 motociclete de genul cross , atunci avem 2 coordonatori tot cu crosuri , si sigur va facem un traseu , dupa pofta voastra .

Suntem deschisi la orice propunere , totul este sa ne anuntati minim cu 2 saptamani inatinte , sa putem creea traseele .
-- Se pot crea si adhoc , dar atunci exista posibilitatea sa nu iasa chiar cum ne-ar dorii .

Oricum distractia va fi MAXIMA !!! :rockon :givemebeer

.

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde freeenduro » Sâm 25 Feb, 2012 12:29 am

pai cu crosuri 4 deja suntem de la Brasov pana acum ( minim4 ) apoi pana in iunie mai e vreme. Vreme faina, trasee misto sigur ca sunt si bere rece = distractie garantata, :rockon :wheelie :wheelie :wheelie
freeenduro
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ACHIMOTO » Sâm 03 Mar, 2012 4:36 pm

Din terte motive , evenimentul se va desfasura in data de 15 - 17 Iunie 2012

Poste SOFT ENDURO 15 - 17.jpg

Deja se pot face REZERVARI , pe mail : achimoto_ro@yahoo.com / comenzi@achimoto.ro sau la telefon : 0040.728.29.07.01

TOATE DETALIILE le gasiti pe site-ul CARPATHIANS MOTO ADVENTURES : http://achimoto.ro/carpathiansmotoadventure/index.html

:rockon :givemebeer :ceaun :wheelie
.

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...

Re: FESTIVAL moto cu caracter SOFT ENDURO / 15 - 17 iunie 2012

Mesajde costinell_mc » Dum 04 Mar, 2012 10:10 pm

As veni dar e prea aproape de tabara de RR (http://www.dracones-rhabon.ro/) unde va veni iaarasi Alain Duclos (www.alainduclos.com) pilor de Dakar si nu as vrea sa ratez.
Anul trecut a fost foarte fain, e un privilegiu sa il cunosti
Poate se mai schimba ceva si le pot bifa pe ambele.
0724 205 722
Vizitati cu incredere prietenii mei din Rep. Srpska - Tara rafting - http://kamptara87.com/
costinell_mc
Merg pe o roata

Mesajde ACHIMOTO » Dum 04 Mar, 2012 10:26 pm

costinell_mc scrie:As veni dar e prea aproape de tabara de RR (http://www.dracones-rhabon.ro/) unde va veni iaarasi Alain Duclos (http://www.alainduclos.com) pilor de Dakar si nu as vrea sa ratez.
Anul trecut a fost foarte fain, e un privilegiu sa il cunosti
Poate se mai schimba ceva si le pot bifa pe ambele.

:rockon , Una din tertele motive pentru care intalnirea facuta de noi , se tine in data de 15- 17 iunie , este ca majoritatea participantilor la intalnirea cu Alain Duclos , vor venii si la Intalnirea enduro facuta de noi in Munti Sureanu .

Si pe cat posibil , sa participam si noi la tabara de antrenament Rally Raid la Craiova .

-- Intr-o saptamana te poti reface , si daca doresti sa participi la noi la Intalnire , te asteptam cu drag , oricum la noi e mult mai soft decat la Craiova .

.

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...

Mesajde freeenduro » Lun 05 Mar, 2012 12:20 am

Foarte frumoasa locatie ,,La Carari'' 4 persoane de la Codlea - Brasov Prezente
freeenduro
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ACHIMOTO » Lun 05 Mar, 2012 11:26 am

freeenduro scrie:Foarte frumoasa locatie ,,La Carari'' 4 persoane de la Codlea - Brasov Prezente

V-am trecut pe lista !!!

Intrebarea este , dormiti la cort sau la cabane ???
Daca cumva poti sa imi lasi macar nr de telefon al unuia dintre voi ?!

-- Voi 4 veniti cu crosuri ???
Sa stim sa pregatim si treseul pt voi , ca mai avem inca 2 deja inscrisi la cross

NE VEDEM ACOLO !!!
.

.
ACHIMOTO
Iti pot arata si tie ...