Probleme cu rozatoarele

Aici se discută despre orice treabă care nu se încadrează în altă categorie

Moderatori: Andy, manach, B43XTM

Probleme cu rozatoarele

Mesajde mihai » Vin 18 Noi, 2016 7:41 am

Va salut!
Dupa vreo luna de zile in care mobra a stat linistita, in hala de productie unde lucrez am zis ca o scot sa o spal un pic ca poate poate imi fac vreme sa mesteresc cate ceva.
Cand am inceput sa dau cu jetul de apa au sarit ca arsi vreo 10 soricei.
Una peste alta, compartimentul de sub sea era compromis. Sculele le-am dezinfectat dar ce mai aveam pe acolo e la gunoi. Si mai misto, dupa ce am reusit sa golesc respectivul compartiment de rahatul de soareci am zis sa dau mai insistent cu jetul de apa prin zone mai putin uzuale cum ar fi printre plastice, sub rezervor etc si au mai sarit vreo 3 vietati de acolo.
Pana acum am vazut un singur fir ros. Mobra pare sa mearga bine, la fel si luminile.
Dar va intreb: cum sa fac sa scap de ei si sa previn treaba asta? Este ceva care sa ii respinga? La ora asta am facut un "gard" din carton, cu lipici pt. Soareci in jurul mobrei. Dar din cauza prafului de la noi, treaba asta nu va tine mult.
Astept sfaturi!
mihai
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL650
Vorba de duh: frica te face curajos
Kilometraj: 45000

Re: Probleme cu rozatoarele

Mesajde B43XTM » Vin 18 Noi, 2016 2:55 pm

Pai nu e pacat de ea sa o tii inchisa? Si la cat e de frumoasa sa o mai si acoperi cu cartoane?
cel mai bine pui niste capcane de soareci si le mai vizitezi din cand in cand.
B43XTM
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0

Mesajde RomiC » Joi 24 Noi, 2016 10:20 pm

O parchezi pe o scandura mai zdravana care sta pe patru sticle (preferabil de bere :burta fara etichete)
oare ... sa fie de la explozia solara ?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
RomiC
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: 'vreau o tara ca afara'

Mesajde vandrash » Vin 25 Noi, 2016 7:04 pm

vandrash
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600

Mesajde EduardGabriel » Sâm 26 Noi, 2016 8:04 am

:Salutare: Salutare!

Poti Sa apelezi la un aparat cu ultrasunete cum a scris domnul Mai sus, dar rozatoarele se adapteaza in timp.
De ceea ce nu se pot adapta, sunt felinele.
Da de mancare la un motan mai zdravan, lada-l Sa se pise pa mobra, si ne auzim la primavara.

Numai bine.
EduardGabriel
Cred ca stiu ...

Mesajde mihai » Sâm 26 Noi, 2016 1:05 pm

Multumesc frumos de raspunsuri. :cofee

Va spun ce am facut pana acum.
Pus cartoane cu lipici in jurul mobrei (gen sant cu apa si crocodili). Rezultat: 1 noapte - 4 soricei; 2 nopti si 1 zi - 9 soricei.
Asta se intampla fara sa pun nici un fel de mancare sau seminte care sa ii atraga.

Am facut o tura frumoasa, de vreo 100 km, pe parcursul careia ma gandeam cu groaza ce reactie o sa am daca ma trezesc cu vre-un "prieten" plimbandu-se pe mine, sau intrand pe sub haine. Din fericire am scapat... :help
Apoi dus mobra la loc, risc mare de atractie a nemernicilor pt ca motorul era cald, si evident ei cauta confort.
Luat de la farmacie naturista ulei de menta. Facut 6 saculeti din ceva carpe, inauntru un ghem mic de vata pe care am picurat vreo 10 picaturi de ulei aromat. Si apoi asezat saculetii prin diverse locuri, sub sea, printre plastice... etc
Pus la loc cartoane cu lipici, pentru control...

Urmatoarele 2 zile... nimic.
Apoi am pus naftalina... aia care pute, de o folosea bunica intre haine.
Mobra sta de Marti 22.11.'16 - eu am fost plecat.
Luni cand ajung voi reveni cu o confirmare a eficientei metodei de protectie.
Banuiesc ca este ok doar cu naftalina. :interceptor
mihai
Iti pot arata si tie ...

Mesajde mihai » Mar 31 Ian, 2017 7:27 am

Revin cu o confirmare.
Mobra doar a stat de cand am scris ultima data, pt ca e frig, si pt ca e partial desfacuta.

Efectul uleiului de menta, cel putin pe care il pot eu simti, a trecut, in schimb am ramas cu naftalina, vreo 5-6 bobite... vreo 3 sub mobra, una la fiecare roata si 1 langa cricul central, si inca vreo 2-3 pe unde s-a mai putut. Neaparat una sub sea.

Nu au mai fost probleme cu "animalele", chit ca, pentru control, la o distanta de vreo 10 m am lasat carton cu lipici, care a avut succes in a-i prinde pe cei care s-au aventurat....

Cert e ca nu si-au mai facut nici un fel de cuib, chiar daca poate poate au explorat...
mihai
Iti pot arata si tie ...

Mesajde mihai » Joi 16 Feb, 2017 10:03 am

Va prezint o varianta pentru a opri soriceii de la a roade filtrul de aer:

Am luat de la un magazin de suruburi niste plasa marunta de aluminiu, am taiat o bucata mai mica si am asezat-o pe tubul de admisie.

IMG_20170212_121301.jpg

Dupa ce i-am dat cat de cat o forma buna, am folosit banda izolatoare pentru a o prinde in pozitie.
In plus am facut cateva gauri mici (diametru de 5) in capac. Asta pentru a compensa suprafata luata de plasa si pentru a lasa mobra sa respire mai usor. Am facut gaurile mici din 2 motive: 1. soareci; 2. daca nu imi convine, e usor sa le astup cu silicon.

IMG_20170212_122130.jpg

M-am temut ca va scoate un soi de fluierat mobra, dar sincer vorbind suna foarte bine, nu pot spune ca s-a schimbat ceva.
Comportamentul in mers o sa il constat dupa ce trece frigul si operatiunile de intretinere/ modernizare ramase.
Spor!
:rider2
mihai
Iti pot arata si tie ...

Înapoi la Discuţii generale