releul de incarcare !

Postaţi aici probleme întâmpinate

Moderatori: Andy, manach, B43XTM

Re: releul de incarcare !

Mesajde Andry » Dum 02 Noi, 2014 9:23 pm

...aşa face toate.
Poţi încerca totuşi să elimini mufa albă de pe linia trifazată ( cele trei fire galbene ), fie le cositoreşti sau pui un şir de cleme.
Andry
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Vorba de duh: Vând fân!
Kilometraj: 4300

Mesajde cristelu » Lun 03 Noi, 2014 12:23 am

Deci tre..sa tai firul alb??sau cum??? :Salutare:
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: asfalt uscat
Kilometraj: 0

Mesajde Andry » Lun 03 Noi, 2014 8:48 am

Trebuie să mai citeşti odată. Ca să fiu mai clar: pe traseul celor 3 fire galbene ce vin de la alternator şi merg la releul de încărcare se află o mufă albă de plastic, verifică ca acolo să fie curate conexiunile şi să realizeze un contact ferm. Fie asta sau înlături mufa din circuit şi uneşti cablurile galbene prin cositorire sau altă formă de prindere mecanică.
Andry
Iti pot arata si tie ...

Mesajde cristelu » Lun 03 Noi, 2014 2:16 pm

Am inteles acum...chiar am si un spray de contacte am sa/l folosesc multumesc mult... :byebye
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde cristelu » Lun 03 Noi, 2014 8:14 pm

:inchinare incredibil cat pamant am putut sa scot din priza de care ziceai... :jerkit probabil ca cel care a avut/o inaintea mea nu prea i/a dat mare atentie asa cum fac eu... :ear mai am un pic si o culc cu mine in pat...multumiri inca o data...Andry :Salutare:
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde transalpina » Mar 04 Noi, 2014 8:24 am

Salut,

Din cate am vazut, valorile sunt cam la fel cu ce am eu (poti vedea topicul scris de mine pe pagina anterioara), deci releul e ok. Eu inca nu am problem cu el si tot cam asa functioneaza. La mine mufa era ok si de asta nici nu am schimbat-o dar la tine trebuie sa cureti bine ca sa faca un contact electric bun. Daca nu vrei sa tai mufa jos si sa lipesti firele poti incerca sa scoti papucii din mufa ca sa ii cureti mai usor (nu mai stiu daca merge facuta treaba asta).
transalpina
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL650
Kilometraj: 30000

Mesajde Andry » Mar 04 Noi, 2014 10:32 am

Merge, pot fi scoşi papucii electrici din mufă, după care introduşi la loc.
Andry
Iti pot arata si tie ...

Mesajde cristelu » Mar 04 Noi, 2014 11:27 am

Da ..am renuntat la mufa inferioara si am pastrat/o doar pe cea superioara...am curatat papucii care erau super oxidati cu spray de contacte si acum functioneaza perfect :ride multumiri inca o data...o sa fac masuratori iar sa vad cum merge..ma intreb daca pun xenon de 35 w nu este mai bun decat becul...care consuma 55 w..pentru ca la turatie cu consumatori inchisi incarca 14,3.14,6...ma gandeam ca xenonul consuma mai putin...oare e bine ce fac..
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ANTONIO » Mar 04 Noi, 2014 3:58 pm

La mufe poti renunta definitiv, eu am legat firele direct, cositorit si tub termo pe fiecare separat, probleme zero pina in prezent. Din cate am observat majoritatea releelor de honda se defecteaza datorita contactelor imperfecte.
Un voltmetru ajuta mult, montat direct pe baterie, afisaj in timp real al valorilor, ajuta mult la monitorizarea bateriei si depistarea problemelor inainte de a se agrava.
spor
ANTONIO
Garnituri etrieri, faţă/2 etrieri/ 120 lei setul şi spate 60 lei setul pentru Honda Transalp.
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: fii om ca sa fii domn.
Kilometraj: 90000

Mesajde cristelu » Mar 04 Noi, 2014 9:58 pm

Multumesc mult ...pentru sfaturi...momentan cred ca acum e totul ok...dar daca pe viitor o sa am probleme o sa recurg la problema cu cositoritul...firelor
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde Andry » Mie 05 Noi, 2014 8:35 am

Bec xenon 35W, drosser 7-8W şi observi că diferenţa nu e atât de mare ca şi prezentată între instalaţiile xenon şi becuri halogen.
Andry
Iti pot arata si tie ...

Mesajde cristelu » Mie 05 Noi, 2014 7:22 pm

Daca tot am xenonul ...o sa/l pun am dat 100 ron...nu e prea mult... :wheelie desi la ITP nu prea este legal...insa traim in Romania si totul e posibil.... :escape
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde Andry » Mie 05 Noi, 2014 10:23 pm

Totul este posibili numai că din partea mea o să primeşti carne dacă ne întâlnim pe drum. :biciul
Andry
Iti pot arata si tie ...

Mesajde cristelu » Joi 06 Noi, 2014 12:05 am

He..He...He...da bai bine cu frigiderul plin decat sa se scuze un prost in trafic ...CA NU ma vazut... :nono am iesit de pe carosabil de cateva ori pentru BIZONI din trafic..gen camioane...betoniere...care NU m/au observat..desi aveam farul aprins iar Transalpul NU cred ca e o mobra asa micuta..si nu au apreciat ca viteza lor de deplasare este mult mai mica fata de a mea DAR...avand in vedere gabaritul NU mai conta..... da/i nainte ca se da el mai la o parte....probabil concluizia bizonilor...pentru alti motoristi care nu au circulat in Bucuresti....eu a/si dori ...sa traversati Bucuresitul de la autostrada Buc. Pitesti la Autostrada Buc. Constanta...la orele cand iese lumea de la servici..gen orele 17 30..si daca mai ai si genti laterale sa vedem cum se mai face slalom printre masini???...cunoscatorii stiu ce spun...la drumul drept e frumos...dar aglomeratia din oras e groaznica...dar nu ma las :wheelie
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde ANTONIO » Joi 06 Noi, 2014 9:26 am

Tine minte lampile cu xenon se doteaza obligatoriu cu lupa si spalator de far. In Ro nu se tine cont de aceste conditii, in afara tarii ti se aduce aminte pe baza de chitanta. Toti taranii de oras isi pun xenon pe logan, alte cazane si numai pe drum nu bate lumina, te orbeste de la un km si lor li se pare ca ce lumina puternica au, dar de fapt e o lanterna chinezeasca care imprastie lumina. Pe la Cluj sunt cativa transalpisti cu xenon, primesc ca salut semnul distinctiv.....
spor si succes la mesterit
ANTONIO
Garnituri etrieri, faţă/2 etrieri/ 120 lei setul şi spate 60 lei setul pentru Honda Transalp.
ANTONIO
Iti pot arata si tie ...

Vorba de duh: fii om ca sa fii domn.
Kilometraj: 90000

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Probleme electrice