dosar de cercetare penala

Fii informat

Moderator: Andy

User avatar
vintze
Posts: 975
Joined: Mon 18 Feb, 2008 9:35 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Speed Kills, Use Windows
Kilometraj: 0
Contact:

Re: dosar de cercetare penala

Post by vintze »

deci am venit de la politie. am depus plangerea penala. m-au trimis la IML si va trebui sa am mai mult de 10 zile de ingrijire medicala ca sa ca sa fie valabila :cry: puii mei, n-am stiut ca ma duceam la doctor si ma vaitam dar n-am citit pe nicaieri despre asta. in fine acum ma sa ma duc la IML cu radiografii si ce mai am si sa vad ce zic aia. dar nu am luat medicamente si calmante doar 5 zile :cry:

partea buna e ca nu sunt eu vinovat si cel putin voi intra in posesia asigurarii vacii la un moment dat
I am free of all prejudices. I hate everyone equally
http://psihedelica.wordpress.com
http://cabinet-psihologic-bucuresti.ro
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: dosar de cercetare penala

Post by mandeamarcu »

vintze wrote:partea buna e ca nu sunt eu vinovat si cel putin voi intra in posesia asigurarii vacii la un moment dat
:D victorie.....
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
svr
Posts: 37
Joined: Sun 30 Mar, 2008 8:34 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 0

Re: dosar de cercetare penala

Post by svr »

Da-mi un mesaj pe PM si te lamuresc. Eu am trecut prin asa ceva si nu doresc nimanui sa afle, pe pielea lui, cum e cu justita corupta si incompetenta. Asa ca sa-ti dai seama prin ce am trecut poti sa citesti aici:
http://www.motociclism.ro/forum/index.p ... l=apusului
Si conduc motociclete de peste 20 de ani.
User avatar
svr
Posts: 37
Joined: Sun 30 Mar, 2008 8:34 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 0

Re: dosar de cercetare penala

Post by svr »

Nu te bucura prea devreme. O sa ai de furca cu asigurarile si cu recuperarea pagubei chiar daca ea e vinovata.
User avatar
BH 83 FOC
Posts: 46
Joined: Sun 05 Oct, 2008 9:26 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Trazni-le-ar Ilie pe toate !!!
Kilometraj: 36000

Re: dosar de cercetare penala

Post by BH 83 FOC »

Cum s-a procedat in cazul meu: La fata locului a sosit politia si SMURD-ul. Eu am fost transportat la spital, politia a facut poze si masuratori, o schita de mana pe o agenda sau un caietel ce il avea politistul si s-au scos vehiculele in afara partii carosabile. Autovehiculele urmeaza sa fie supuse expertizei tehnice. A venit politia la spital cu soferita am suflat si eu si ea in fiola, ni s-au recoltat probe de sange(pe care l-am platit fiecare din buzunarul lui cu vreo 45 ron si am ramas cu o chitanta). Doamnei i s-a luat declaratia scrisa si a doua zi la prima ora (ca eu am iesit cu noapte din spital cu o fractura la bratul drept) mi s-a luat si mie o declaratie (a scris in locul meu un politist dupa dictare ca eu nu puteam scrie). Din cercetarile politiei femeia se facea vinovata de producerea accidentului. I s-a retinut permisul si a primit dovada de circulatie. Aveam termen legal max 30 de zile daca bine imi amintesc sa ma prezint la legist (daca vreau bineinteles).Nu inseamna ca daca tu ai 14 zile de gips vei primi 14 zile de ingrijiri medicale de la legist ci mai putin, oricum sub 10. Daca primesti peste 10 zile de ingrijiri poti sa soliciti despagubiri materiale de la vinovat daca nu, nu. Fiind accident cu victima obligatoriu se deschide dosar de cercetare penala. Dosarul a fost inaintat de politie la parchet cu propunere de "neincepere a urmaririi penale". Procurorul da sentinta(femeia vinovat si neinceperea urmaririi penale). Abia acum ni s-a intocmit procesul verbal in urma sentintei si i se retine permisul de conducere pe 60 de zile fara dovada de circulatie. In sfarsit primesc asigurarea si sunt liber sa incep circul cu asigurarile.
Sa improvizam tot ce se poate !
Post Reply