Propuneri modalitati de organizare ITR

Dezbateri tataie...

Moderators: Andy, allvlad

User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Andy »

pedros wrote:Baaaaaa, ati inebunit toti?(citiva), luati-va si de mine, ati tabarit doar pe Valentin? :raining
Stim ca esti ocupat cu frigideru'... te mai lasam sa respiri putin si-ti vine randu' :nana
User avatar
vrajitoru
Posts: 263
Joined: Mon 07 Jun, 2010 12:31 am
Specie: XL600
Vorba de duh: Benzina s-avem...
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by vrajitoru »

Andi
Zici ca "se aplica" dorinta majoritatii. Intrebarea mea e: singură? Sau de niste chinezi mici? Sau de niste negrii pe plantatie?

atunci de ce mai exista vot?....nu mai puneti fratilor nimic la vot...asta e...alegeti voi cei care va cunoasteti mai de mult, care va puteti intalni mai des decat ceilalti, care stiti trasee si locatii foarte bine si vine cine poate si cine crede ca merita. nu e mai simplu asa? m-ati facut sa imi aduc aminte de perioada comunista(care desigur mi-a fost povestita) cand votul era asa ca sa iti dea o senzatie ca poti face ceva.:))...fix ca muzica din acea perioada, cenaclul flacara era lasat asa ca sa nu se zica ca e cenzura, la fel si alte mici scantei...
a nu se intelege ca eu am ceva cu locatia asta...nu m-am informat si deci nu am ce comenta...as pune pariu ca va fi frumos...problema mea e cu generalizarea de care am zis prima data...
User avatar
vest
Posts: 327
Joined: Fri 01 Feb, 2008 11:35 am
Specie: XL650
Vorba de duh: Nu fii pork
Kilometraj: 40000

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by vest »

:byebye

Votati ca sa pot sa bat si eu campii cu voi!!!
Please.... :nana
In Nemurirea Mea,Am Trecut Si Pe AICI... ImageImage
User avatar
Angi
Posts: 611
Joined: Sat 01 Mar, 2008 8:35 am
Specie: XL600

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Angi »

Am fost la ultimele doua intruniri transalp si m-am simtit super. Baietii care au organizat au facut treaba excelent. Sunt sigur ca asa va fi si acum.
Eu si cu bmwu' :nana meu abia asteptam sa revedem superbii Apuseni.
Pentru mine si bmwu' :nana meu Rachitele suna excelent!

PS- de ce drak ati spart topicul in doua? trebuia lasata discutia dincolo! acum discutia se va muta aici si pe topicul dedicat bate vantu' :HMM:
Last edited by Angi on Sun 23 Jan, 2011 10:32 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Andy »

vrajitoru wrote: ...
atunci de ce mai exista vot?
...
Cine a zis ca exista vot? Am precizat numai faptul ca locatia s-a "votat"... :nana Se mai voteaza inca perioada in care se va organiza ITR.

Din punctul meu de vedere, datele problemei sunt urmatoarele:
1. exista o comunitate a posesorilor de Transalp din RO.
2. membrii comunitatii vor sa se intalneasca 1 data pe an la ITR.
3. pentru a organiza ITR, 1 data pe an trebuie: stabilita zona, gasita locatia, asigurate resursele necesare organizarii (oameni, contacte, timp).
4. membrii comunitatii sunt din ce in ce mai multi si implicit exista din ce in ce mai multe opinii, pareri si puncte de vedere pe orice subiect pus in dezbatere.

Ptr. a gestiona eficient aceasta situatie, in corelatie cu resursele disponibile, a fost nevoie de o decizie pe care am luat-o si pe care mi-o asum: stabirea locatiei a fost facuta exclusiv in functie de resursele disponibile. Decizia, dupa cum spuneam, s-a bazat pe inputurile oamenilor resursa de pe acest forum - atat luarea deciziei (unde am fost ajutati de John), cat si punerea in practica (unde eforturile vor fi ale baietilor din Cluj).

PS1: Daca mai vrea cineva alte explicatii, il astept la una din intalnirile pe care le avem in Bucuresti, asa cum i-am spus intr-un mesaj si lui Valentin, ptr. clarificari suplimentare... acu' mi-e lene sa scriu.
PS2: Daca altcineva considera ca ceva nu este bine si trebuie facut altfel, il invit sa ia initiativa si sa faca lucrurile mai bune. :carte:
vest wrote::byebye
Votati ca sa pot sa bat si eu campii cu voi!!!
Please.... :nana
PS3: Vest a spus-o mai bine si mai scurt decat mine :Salutare: :Dejtu2:

Over and out !
Andy
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Korben Dallas »

vrajitoru wrote:[
atunci de ce mai exista vot?....nu mai puneti fratilor nimic la vot...asta e...alegeti voi cei care va cunoasteti mai de mult, care va puteti intalni mai des decat ceilalti, care stiti trasee si locatii foarte bine si vine cine poate si cine crede ca merita. nu e mai simplu asa?
Exact asta s-a intamplat
S-au adunat cativa transalpisti inimosi si cu spirit de initiativa si (si-)au analizat posibilitatile, dupa care au decis ce sunt in stare EI sa faca
Nu s-a luat o decizie in numele tau sau al altcuiva ci au hotarat ca ei pot face acest lucru pentru ca noi (adica si tu) sa avem unde sa ne imbatam organizat
Intrunirea anuala a transalpistilor nu e cu prezenta obligatorie (asta apropo de paralela facuta cu comunismul pe care nu ai avut placerea sa-l cunosti)
Daca pe cineva deranjeaza perioada si locatia, e liber sa organizeze la alta data si in alta locatie
Eu voi veni cu placere la amandoua. Sau 3 sau 4 :beer
:ceaun
User avatar
RomiC
Posts: 963
Joined: Sun 30 Nov, 2008 8:29 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: 'vreau o tara ca afara'
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by RomiC »

pedros wrote:Baaaaaa, ati inebunit toti?(citiva), luati-va si de mine, ati tabarit doar pe Valentin? :raining

Baaa , tu ciocu mic ca eu am fost ala care a zgandarit cacaoa cand am intrebat de ce nu mai mergem in Rarau , asa cum ramasese anu' trecut sa ne curga balele :balosu la mult laudatii castraveti murati de ' Bucovina ' . Asa ca fiind criza , astept si eu niste carne in frigider , da' aveti grija de care -mi trimiteti ca poate v-o pun in tocana :ceaun cand veniti la Codlea sa sarbautorim muncitoreste . :burta :party
Ce dreac' ... pai , ori suntem .... ori nu mai suntem
Hai ,... sa ma vedeti sanatos. :D
oare ... sa fie de la explozia solara ?

https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
User avatar
vrajitoru
Posts: 263
Joined: Mon 07 Jun, 2010 12:31 am
Specie: XL600
Vorba de duh: Benzina s-avem...
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by vrajitoru »

bun....da, o sa fiu cel care va beneficia de munca altora, dar nu cred ca e cazul sa mi se scoata ochii pt asta, e placerea si bucuria lor sa o faca(asa cred)

app de titlu...am o propunere legata de comunicare....vreau ca anul asta sa fiu anuntat de traseele care vor fi facute, orele de plecare si alte detalii necesare....sa se posteze un program, pe forum, o lista care va fi pusa pe pereti, niste anunturi de la portavoce sau alte modalitati ca sa ajunga la toata lumea informatiile(posibil sa mai fi zis asta dar nu cred ca e rau sa ma repet:D)
User avatar
mihai m
Posts: 511
Joined: Fri 25 Jan, 2008 6:42 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: sa se dea numa' cate una...
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by mihai m »

pedros wrote:Baaaaaa, ati inebunit toti?(citiva), luati-va si de mine, ati tabarit doar pe Valentin? :raining

Apropo, Pedros, ai fost la Rachitele?

Eu am fost, si pot spune ca merita din plin vazuta sau revazuta zona.
User avatar
reltih
Posts: 884
Joined: Mon 17 Nov, 2008 8:39 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: The Power of Cows !!!
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by reltih »

am fost foarte bucuros cand Andy ''a pus piciorul in prag'' si a anuntat ca ITR se va face la Rachitele, putea sa zica si Odessa si Kiev si Beirut in cornu' meu de ren, ideea e ca eram super incantat ca n-o sa mai fie discutii si certuri si voturi si plm pana la sfarsitul lu' iunie, am zis ca gata, o sa avem un an linistit cu intrunire la fel de linistita (NOT), sunt mai mult decat dezamagit, vreo luna se discuta aici, inca o luna pe topicul de stickere si sigle unde ne vom certa ca niste copii ca sigla noastra e mai bengoasa si stckerul nostru mai rotund si iar vine intrunirea peste noi, ne imbatam ca porcii (mai mult voi, stiti voi care :nana ) si la anu o luam de la capat.
eu propun ca locatia de intrunire de acum incolo sa fie trasa la sorti dintr-o halba de bere, goala evident, iar apoi anuntata prin modalitatea unui banner mare pe homepage fara sa mai existe posibilitatea de a mai scrie sau comenta cineva ceva, pai plm, ori suntem :jerkit ..... ori nu mai suntem !
''Imi place drumul neumblat, il caut, stiu ca exista
Tu cauti locul potrivit, timid, exact ca o pi*da''

Cheloo - In corpore sano
User avatar
manach
Moderator
Posts: 510
Joined: Mon 05 Oct, 2009 3:08 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by manach »

lungi propuneri si lungi raspunsuri... am obosit!

ideea e ca daca locatia nu ar fi fost pe plac majoritatii, am fi fost innecati in mesaje impotriva. exista cateva pareri contra (asa cum au existat de fiecare data) dar pun pariu ca in cazul unui vot, victoria locatiei alese ar fi covarsitoare.

in cazul in care nu s-a inteles din ce au scris altii mai sus, zic si eu:
* locatia trebuie sa fie undeva relativ central in tara (pentru sanse relativ egale. benzina chiar e scumpa)
* propunerea de locatie trebuie sa contina si ceva solutii de organizare. o simpla denumire incurca doar.


daca cineva vine cu un alt plan, complet, cel putin la fel de atragator, sigur mai putem vota. august e departe!
User avatar
john
Posts: 332
Joined: Fri 06 Jun, 2008 9:38 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by john »

Domnilor,
Cred ca e cazul sa spun si doua trei vorbe...
Stabilirea locatiei a fost practic o PROPUNERE acceptata ca si stabilita ... Am facut propunerea datorita faptului ca pensiunea Susman, care intr-adevar are putine camere, este a parintilor unui inginer silvic care lucreaza la Parcul National Apuseni si nu intamplator este si motociclist. La el am apelat sa se ocupe de trasee de plimbare mai mult sau mai putin enduro. In fata cabanei este o poiana mare, pe un crang, bineinteles langa o apa... conditii optime (dupa parerea mea) pentru cei care vor sta la cort. La cabana este posibilitatea de a servi masa.. (una, doua sau trei mese pe zi) dupa cum vrea fiecare adica la comanda! la fel si bautura... in afara de ce vine fiecare cu el o sa gasim acolo si suplimentar (bere, apa, sucuri ..etc). O sa avem o muzica mecanica cu ceva boxe si un video proiector, pentru "derularea " amintirilor de peste an o sa fie un foc de tabara cu lemne aduse din zona tot de catre gazde ... Cam asta am reusit eu sa ORGANIZEZ nu stiu daca e suficient sau nu ... Cert este ca anul trecut in urma ORGANIZARII... am avut din partea gazdelor o serie de surprize.. vin din belsug, poale in brau, lemne de foc, acces la buda(wc) si apa in cabana , precum si cativa oameni inimosi care au stat in fata noastra... a se citi gratar- bucatarie, atat cat a fost nevoie... Dupa cum spunea cineva aici, cu mici exceptii, nimeni nu a intrebat EU CU CE AJUT?... dimpotriva au fost vociferari si la cei 5 lei care s-au strans pentru fiecare motor!!! NIMENI nu este obligat sa participe la intalnire daca nu ii convine locatia sau organizarea...
Anul acesta in functie de preturile pe care le va comunica cei de la Susman, vom face un tabel, cu sprijinul moderatorilor, in care sa se inscrie cine vrea sa participe si suma de bani aferenta serviciilor solicitate se va depune intr-un cont deschis de gazde, pentru a inlatura orice discutie... Pentru eventuale lamuriri va stau la dispozitie...
Pentru floralp.....nr de telefon Mircea Susman 0744475758 si spune-i ca suni din partea mea...!!! Spor la pregateli!!
CARPE DIEM !
User avatar
Stefan_snake
Posts: 191
Joined: Mon 28 Jul, 2008 11:51 am
Specie: XL650
Vorba de duh: ''ai dracu cu melcii vostri''
Kilometraj: 29
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Stefan_snake »

Simt nevoia sa-mi exprim parerea vis a vis de acest subiect.

Reteta testata in ultimii 2 ani functioneaza de minune ( o cabana ferita de manelisti, cu ceva locuri de cazare/campare in zona, ceva mancare si bautura de care se ocupa cei de la cabana sau altcineva care isi asuma acest lucru in conditii decente, la care mai adaugam si ceva trasee offroad si atractii turistice).
Vorba unora : ''Keep it simple".
De ce sa complicam lucrurile pentru 2011 cand deja exista o locatie disponibla care este execlenta si intr-o zona foarte frumoasa ? :headeache
Locatia nu este asa importanta atata timp cat reteta deja testata poate fi aplicata.
Hai mai bine sa ne concentram si sa venim cu ceva idei legate de distractiile din cadrul intalnirii. :rockon
User avatar
reltih
Posts: 884
Joined: Mon 17 Nov, 2008 8:39 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: The Power of Cows !!!
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by reltih »

manachu si stefan au zis-o foarte simplu si elegant, de ce mai tinem topicu' deschis ? :hhhhm
''Imi place drumul neumblat, il caut, stiu ca exista
Tu cauti locul potrivit, timid, exact ca o pi*da''

Cheloo - In corpore sano
Locked