inmatriculare - schimb proprietar

Fii informat

Moderator: Andy

Post Reply
User avatar
manach
Moderator
Posts: 510
Joined: Mon 05 Oct, 2009 3:08 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

inmatriculare - schimb proprietar

Post by manach »

ce trebuie facut in cazul vanzarii/cumpararii unui motor?
motorul e inmatriculat deja in tara. (alt judet)

va rog, varianta rapida, usoara si ieftina, daca se poate.

multumesc
User avatar
tankcsapda86t
Posts: 27
Joined: Sun 01 Apr, 2012 8:08 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 0

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by tankcsapda86t »

salutare!
daca si-a inscris cineva un motor pe numele lui, ori daca stie cineva care a facut asta candva, imi poate spune care sunt etapele de parcurgere pt inscriere? as vrea sa stiu unde trebuie sa merg si cu ce acte, cam cat platesc?

va multumesc!
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by Unchiu' »

Act de vinzare cumparare(15-30 ron, la orice birou de copiat acte sau tipizat de pe 'nternet)
Identificare (orice statie RAR, undeva in jur de 100-150...)

Taxa de inmatriculare (la primarie..in jur de 50 ron)
Taxa eliberate talon(CEC parca ...)
Asigurare la zi...
ITP la zi...
Contravaloarea placutelor la politia unde inmatriculezi(intre 30-70 ron parca)

Sper sa iti fie macar de orientare ce am zis...

Stima, Liviu
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
User avatar
hobo
Posts: 320
Joined: Mon 11 Feb, 2008 3:20 pm
Specie: XL650

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by hobo »

Ai aici o lista cu actele necesare pt inmatriculare.Incepi cu RAR-ul,restul acasa la tine la primarie,si la trezorerie.Mai ai de platit niste taxe la CEC.Cand dosarul e complet ,te duci la serviciul public comunitar -inmatriculari si permise de conducere,si predai documentele.Formulare gasesti pe internet(folosete google-ul).Cel mai usor e daca te duci la unu care se ocupa de inmatriculari,insa asta costa in plus vreo 400 ron http://www.prefectura-ct.ro/servicii-pu ... 90971.html
User avatar
vrajitoru
Posts: 263
Joined: Mon 07 Jun, 2010 12:31 am
Specie: XL600
Vorba de duh: Benzina s-avem...
Contact:

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by vrajitoru »

40 lei poate


dupa ce faci inmatricularea, te rog sa imi dai si mie detalii, ce e "cerea tip", si unde se gaseste, "taxa de înmatriculare auto" unde se plateste

multumesc! :)
GREGUZZI
Posts: 14
Joined: Sun 04 Mar, 2012 5:58 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by GREGUZZI »

Daca circuli cu actele (carte ident.talon) ale vechiului proprietar ce se poate intimpla???
User avatar
bendix
Posts: 66
Joined: Thu 07 Oct, 2010 9:16 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Vaya con Dios

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by bendix »

Ai voie sa circuli cu actele vechiului proprietar timp de 30 de zile.

Voi incerca sa descriu maine etapele unei inmatriculari si pe la ce ghisee am trecut eu in Timisoara. Poate ajuta
pe cineva in viitor.
User avatar
bendix
Posts: 66
Joined: Thu 07 Oct, 2010 9:16 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Vaya con Dios

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by bendix »

Cum se face inmatricularea (transcrierea) unei motociclete, dintr-un judet in altul.

Impreuna cu vanzatorul se fac urmatoarele acte (la o firma specializata):
- Act de vanzare cumparare (cumparatorul primeste 2 exemplare, albastru si rosu)
- Fisa de inmatriculare (formular tipizat tip a5, batut la masina) – cost aprox 50 de lei

Se mai inmaneaza de catre vanzator, cumparatorului, actele:
- Carte de identitate a vehiculului
- Certificatul de inmatriculare (talonul) unde vanzatorul scrie de mana „instrainat catre [numele cumparatorului]”
- Certificatul de atestare fiscala (care atesta ca vanzatorul nu are datorii la fisc) (Atentie ! – acolo unde se obtine acest certificat, functionarul trebuie sa stampileze si Fisa de inmatriculare la rubrica vanzator)
- Dovada valabilitatii ITP (inspectia tehnica periodica) e trecuta in talon
- Documentul RCA (asigurare obligatorie raspundere civila) a vanzatorului – original sau copie
- Copie carte identitate (buletin) vanzator
- Placuta cu numarul de inmatriculare (care in mod normal e pe motocicleta) (cu toate aceste acte, cumparatorul poate circula 30 de zile)

In localitatea de inmatriculare, in cazul meu Timisoara, se fac urmatoarele

1) Se merge la RAR (in Timisoara se afla pe Calea Torontalului, vis-a-vis de Coca-Cola). Aici se vor verifica seriile de la sasiu si motor. Se obtine Certificatul autenticitate RAR – cost aprox 100 lei
2) Se merge si se face RCA-ul pe numele cumparatorului (nefiind inca numere noi, se foloseste doar seria sasiului) – cost aprox 110 lei/6 luni
3) Se merge la CEC – se obtine Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatricularte – 37 lei
4) Se merge la Primarie – se obtine Dovada de plata a taxei de inmatriculare -52 lei
5) Se merge la Finantele Publice – sectorul inmatriculari auto (in Timisoara se gaseste in Mal, vis-a-vis de magazinul Flanco) aici trebuie duse actele:
- dosar tip plic
- Certificatul de atestare fiscala – copie xerox
- Contractul (actul) de vanzare-cumparare – original sau copie legalizata, sau copie conforma, daca se accepta
- Carte de identitate vehicul – copie xerox
- Carte identitate (buletin) cumparator – copie xerox
- Fisa de inmatriculare –original ( Atentie ! – aceasta nu se lasa la ghiseu, functionarul trebuie sa o stampileze la sectiunea cumparator – se va folosi la servicul de inmatriculare)
6) Se merge la serviciul de inmatriculari auto (in Timisoara se afla tot in Mal, exact un etaj mai jos fata de cinema) (se ia un numar de ordine si se urmareste chenarul portocaliu de pe monitoare) aici trebuie duse actele:
- Fisa de inmatriculare – in original (care acum este stampilata si la cumparator si la vanzator)
- RCA (valabil din ziua respectiva) cumparator – copie xerox
- Carte identitate autovehicul (vanzator) – original + copie xerox
- Certificat inmatriculare (vanzator) – original
- Certificat de atestare fiscala (vanzator) – original
- Certificat autenticitate RAR – original
- Dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatricularte (CEC)
- Dovada de plata a taxei de inmatriculare (Primarie)
- Contract (act) de vanzare-cumparare – original rosu
- Carte identitate (buletin) cumparator – copie xerox
- Placuta cu numere vechi
- Declaratie ( e un formular tipizat, care se completeaza de mana) (se obtine de la Xerox-ul din fata serviciului de inmatriculari ) – aprox 1 leu
- Taxa pentru placute de inmatriculare noi – 17 lei daca sunt alese aleator

--- A doua zi, dupa ora 12 se revine la acelasi ghiseu cu chitanta si cu cartea de identitate (buletinul) pentru ridicarea numerelor, a cartii de identitate autovehicul – noi si a dovezii provizorii de circulatie, pana la sosirea certificatului de inmatriculare (valabilitate 15 zile)
--- Certificatul de inmatriculare nou vine acasa prin posta.
User avatar
transalpina
Posts: 135
Joined: Wed 01 Jun, 2011 6:35 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 60000
Contact:

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by transalpina »

Salut,

Am si eu o intrebare: in cazul cumpararii unei motociclete adusa in tara dar neinmatriculata, cum se procedeaza?
Mai e nevoie de acte aditionale celor enumerate mai sus?

Multam
:interceptor
User avatar
marius.roibu
Posts: 175
Joined: Tue 24 Aug, 2010 9:34 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

Re: inmatriculare - schimb proprietar

Post by marius.roibu »

Imi este greu sa scriu dar daca vreodata are cineva nevoie de sfaturi legate de acte va pot oferi oricand un sfat.
Marius 0721 089 499
Post Reply