nu trece de 80 km/h

Moderatori: Andy, manach, B43XTM, Unchiu', Chrisss

nu trece de 80 km/h

Mesajde cristelu » Sâm 14 Oct, 2017 9:51 am

Salutam frati transalpisti....vin si eu cu o problema care m/a disperat...vaca de 650 nu mai trece de viteza de 80 km/h,,,..deci pana la 70 km /h trage de rupe....in treapta 1 daca bag mana/n gaz se ridica pe o roata lejer....cum ajunge la 80....incep intreruperile la functionarea motorului se zguduie se intrerupe...am crezut ca nu vine benzina la carburatoare fapt pentru care am dat jos carburatoarele....curatat...cu spray de curatare,suflat la compresor...tot...NU am umblat la reglajele jicloarelor...dupa asta sincronizat....si nu in ultimul rand am verificat furtunele de vacum...intacte...la rezervor...am verificat membrana vacumatica...intacta impecabila...tot la fel face....am schimbat bujiile...noi ...nimic...la fel face...am trecut la partea electrica...si aici am gasit o mica problema mare...adica....bobina de inductie de la pistonul 1 sau pistonul fata abia mai da scanteie...sau daca da o da foarte mica fata de bobina de spate care are scanteia de trei ori mai mare...
INTREBAREA MEA ESTE...exista posibilitatea ca in mers....in sarcina acea bobina sa nu mai functioneze ...sau sa functioneze partial...?????mentionez ca am masurat tensiunea care vine de jos de la alternator la ambele bobine este aceiasi....am ...comandat bobina....180 ron...produsa in argentina...ca aia japoniza e 400 ron...incerc cu asta dupa care vedem ce o mai fi ...m/a disperat ...ii dau un topor in far... :headeache :headeache :headeache :headeache :headeache
am uitat sa va spun ca am masurat si fisele nu sunt intrerupte si nici coapte...pipele impecabile....la ralanti functioneaza superb nu se opreste...ce sa fie...ce sa fie..
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL600
Vorba de duh: asfalt uscat
Kilometraj: 0

Re: nu trece de 80 km/h

Mesajde capusang » Lun 16 Oct, 2017 8:07 am

verifica si filtrul de aer prima data.
capusang
Merg pe o roata

Mesajde cristelu » Lun 16 Oct, 2017 7:10 pm

e aproape nou seff...maine vin bobinele de inductie ..le schimb si vedem cum se comporta in continuare....tre sa/i dau de cap pana la urma.....
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde mihai » Mar 17 Oct, 2017 6:20 am

Daca problemele apar doar la viteza...trebuie tinut cont ca motorul nu stie ce viteza ai....
Eu m-as uita la tot ce poate fi afectat de vibratii, mai precis anumite vibratii specifice acelei viteze la care apar problemele si in special la partea electrica.
Daca gasesti o metoda sigura de a suspenda roata spate, baga in viteza si tureaza-o pana treci de pragul ala... vezi ce se schimba. Dar inca odata... mare atentie la o asemenea manevra.

Nu in ultimul rand trebuie vazut cum bate vantul la viteza aia... poate din ceva motiv fenomenal se face un vid in zona admisiei cu aer... sau pe undeva ia aer fals din cauza vitezei vantului.... Daca era pe injectie ziceam sa te uiti la senzorul de temperatura a apei... dar nu cred ca are legatura in cazul asta...

Bafta!
mihai
Iti pot arata si tie ...

Specimen: XL650
Vorba de duh: frica te face curajos
Kilometraj: 45000

Mesajde cristelu » Mar 17 Oct, 2017 9:46 pm

am schimbat acum bobinele de inductie si mersul s/a imbunatatit cu 80% ...adica inainte nu treceam de 80 iar acum de la 70 trage de ingenuncheaza pana la 160 lejer FARA SA MAI INTRERUPA...insa daca o tin asa la 90 fix...tot mai intrerupe putin ...aproape insesizabil...dar o sa incerc sa schimb si benzina..desi am bagat de la un Rompetrol de unde aveam referinta ...bune....vedem si dupa cum se comporta....sa fie CDI ul ...pe ultimul drum....????oricum nu ma las pana nu o fac cum a fost...bijuterie mergea...e 2004 vaca...si apropo..aseara rasfoind prin saitul nostru am mai citit doua topicuri cu aceiasi problema...se pare ca lume da vina pe calitatea combustibilului...dar la mine...sigur bobinele erau o cauza...
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde Dole » Mie 18 Oct, 2017 10:18 am

Poate se zburda ca nu-i place c-o dai pe-o roata, si cu 160 la ora.
Dole
Cum ii zice la ....

Mesajde cristelu » Mie 18 Oct, 2017 7:26 pm

In sfarsit astazi am schimbat si benzina si se pare ca am revenit la normal cu mobra...deci cauza a fost generata de bobinele de inductie..si benzina de calitate proasta...am sa va spun si de ce s/au ars bobinele..sau din ce cauza cred eu...tot din tendinta de a/i da vacii tot ce e mai bun am cumparat de pe aliexpress 4 bujii Iridium...cu o suma destul de modica...care se pare ca erau contarfacute sau sa le ia draku pentru ca dupa ce le/am pus am mers 15 km si am patit necazul descris mai sus...DECI ...domnilor NU FACETI CA MINE...nu va bucurati de pret scazut pentru ca eu cred ca bujiile au cauzat distrugerea bobinelor...dupa ce am schimbat bobinele si am pus bujiile ei de 14 lei NGK ..si am schimbat benzina mobra si/a revenit ...asfalt uscat tuturor si cum spune popa...sa luam aminte... :help :byebye :byebye :byebye :wheelie
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde varg-voshod » Joi 19 Oct, 2017 3:43 pm

Nu stiu ce sa zic despre bobinele tale, dar ale mele au facut figuri doar din cauza contactelor. Dupa 20 de ani contactele nu conduceau bine curentul din cauza unui strat de mizerie neagra care a iesit doar impreuna cu smirlgher fin si spray de contacte...
Am mai masurat si fisele si am schimbat doua dintre ele si pipele pentru ca nu mai aveau 5 kiloohm
varg-voshod
Cred ca stiu ...

Mesajde cristelu » Joi 19 Oct, 2017 8:39 pm

pai nu a ars ambele bobine ..doar pe cea de la pistonul fata...spatele inca functiona...dar am preferat sa le schim pe amandoua...daca vrei i/ti fac cadou 4 bujii IRIDIUM care au mers 15 km la mine...arata bijuterii...dar sa nu ma injuri pe urma ca patesti la fel :ear :Salutare:..cum sa zic...merg o cursa de 550 km in Bulgaria...mobra se comporta exceptional...ajung acasa ..a doua zi schimb bujiile si le pun pe cele cu iridium...si in 15 km incepe calvarul...poate mai e interesat cineva de experienta asta...deci fac cadou 4 bujii Iridium...moca..dar sa nu/mi umpleti frigiderul ... :wink: :Salutare:
cristelu
Iti pot arata si tie ...

Mesajde varg-voshod » Vin 20 Oct, 2017 9:36 am

Nu vreau sa am si eu probleme, raman la bujiile standard...
varg-voshod
Cred ca stiu ...

Înapoi la Motor si racire