Aplicatie mobil asistenta moto in Romania ???

Aici se discută despre orice treabă care nu se încadrează în altă categorie

Moderatori: Andy, manach, B43XTM

Aplicatie mobil asistenta moto in Romania ???

Mesajde Constantin » Lun 05 Feb, 2018 1:42 am

Va salut,
In urma intrunirilor internationale la care am participat in ultimii doi ani( Ungaria si Polonia), din discutiile cu motociclistii din celelalte tari am constatat ca sunt multi doritori sa viziteze Romania. Majoritatea au auzit lucruri foarte faine despre turele ce le pot face in tara noastra.
Exista insa si aspecte care ii impiedica sa ia o decizie pozitiva in acest sens. Multi au reticente gandindu-se la ce se poate intampla cu ei in situatii neprevazute pe care le pot avea in Romania. Considera ca este o tara foarte frumoasa insa ramane cumva o tara din lumea a treia si le este frica.
M-au intrebat cum e cu tractarile moto, cum e cu service-urile moto, cazarile care pot proteja si motocicleta, cat de usor gasesc piese de schimb si asa mai departe.
Toate astea mi-au adus aminte de o intamplare de acum 2 ani. Eram cu Dragstarul in plimbare pana la Deva. In Orastie m-a lasat cardanul( bucsa de legatura dintre axul cardanic si melcul butucului).
Soare si frumos afara. Eram la 80km de casa( Sibiu), intr-un oras, deci fara griji. Dar mai departe?
Am pus mana pe telefon si ca un motociclist cu experienta de cel putin 6 ani in comunitatea moto am inceput sa caut tractare.
Rezultat negativ.
Am intrat pe net, pe olx pe anunturi si ce credeti? Nimic concret. M-am uitat in jur, nicio pensiune cu curte sau garaj unde sa imi pot lasa motorul. In fine, am profitat de faptul ca sunt pompier si am obtinut cazarea motorului la detasamentul de pompieri Orastie( Traiasca baietii de acolo!).

Cum sa nu le dau dreptate celor din afara care vor sa vina pe motor in Romania? Daca eram pe Transfagarasan spre seara?
Cert este ca se simte nevoia de ceva informatii de support moto, legate intre ele si usor accesibile celor in nevoie.
Asa mi-a venit ideea unei aplicatii de asistenta moto in Romania.
Se adreseaza tuturor motociclistilor care sunt pe drumuri, dar mai ales celor din afara.
Am considerat ca pe baza locatiei tale, aplicatia trebuie sa iti ofere cele mai propiate servicii de tractare moto, magazine de piese, service-uri moto si cazare care sa poata adaposti si motocicleta. Un fel de MAPS ( bazate pe google maps) cu punctele acestea de interes.
Bineinteles ca toti furnizorii acestia de servicii nu trebuie sa fie inregistrati official ca firme, exista rubrica separata ca persoane fizice , inclusiv piese second hand, dezmembrari etc..
Aplicatia va aparea in Google Play si pentru moment va fi gratuita. La fel va fi si pentru furnizorii de servicii, insa in functie de cat de departe se vor duce costurile mele, probabil ca la un moment dat voi face un upgrade si atunci va costa cativa euro.
Am facut un site de prezentare pentru aplicatie si tot prin intermediul lui se pot inscrie persoanele care vor sa ofere servicii( tractare , magazine piese noi/ second, service inregistrat sau nu, cazare). Preturile, modul de plata si celelalte aspect financiare dintre potentialii client ai vostri, nu ma intereseaza pe mine. Aplicatia trebuie doar sa furnizeze informatia.
Acesta este site-ul:
https://motoassistromania.eu/
Va rog sa imi spuneti si ce parere aveti, despre idee, poate credeti ca ar trebui sa mai contina ceva, criticile sunt bine venite.
Aplicatia in sine inca nu este urcata pe google play, inca mai avem de lucru la baza de date.
Constantin
Cred ca stiu ...

Specimen: XL650
Kilometraj: 0

Re: Aplicatie mobil asistenta moto in Romania ???

Mesajde NoMad » Sâm 10 Feb, 2018 1:22 am

Salut!
Salut și ideea!
Da... părerea mea este că ar fi o aplicație foarte utilă.
'Net să ai...
Așa parcă prinzi mai mult curaj să o tai in tură chiar și singur... drept pentru care eu vă propun să nu zăboviți prea mult și să îi dați drumul cât mai curând pe media,
mai ales pe facebook căci deh... acolo se dă share cel mai ușor și repede pe grupuri și pe la prieteni cu magazine, service și cazare...
Hai ca se apropie sezonul...
Spor!
NoMad
Cum ii zice la ....

Specimen: XL600
Kilometraj: 0

Înapoi la Discuţii generale