preschimbare acte

Fii informat

Moderator: Andy

Post Reply
User avatar
mihai m
Posts: 511
Joined: Fri 25 Jan, 2008 6:42 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: sa se dea numa' cate una...
Kilometraj: 0
Contact:

preschimbare acte

Post by mihai m »

Ca sa nu patiti amenda, ca mine ,verificati:

adresa din permis, buletin, talon....etc trebuie sa corespunda ,adica sa fie aceeasi in toate aceste documente

eu am muscat-o (eram cu masina,dar nu se pune): adresa din buletin nu era aceeasi cu adresa de pe permis si uite asa am cotizat cu 360 amenda, adica 180 ron in 48 ore la bunastarea statului de KKT roman
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: preschimbare acte

Post by mandeamarcu »

si ce articol a fost invocat in procesul verbal, sa vad si io asa ce fapta urata ai facut?
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
mihai m
Posts: 511
Joined: Fri 25 Jan, 2008 6:42 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: sa se dea numa' cate una...
Kilometraj: 0
Contact:

Re: preschimbare acte

Post by mihai m »

art 101/1/2

militieni, :Greata2: :Greata2: :Greata2: ce sa mai zic....adica daca mi-am schimbat domiciliul, nu mai stiu sa conduc ....
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: preschimbare acte

Post by mandeamarcu »

mihai m wrote:art 101/1/2

militieni, :Greata2: :Greata2: :Greata2: ce sa mai zic....adica daca mi-am schimbat domiciliul, nu mai stiu sa conduc ....
ART. 101
(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;
2. *** Abrogat
:HMM: nu intelg unde scrie ca a expirat permisul cand schimbi domiciliul?
din discutii a reiesit sa faci contestatie in termenul legal la instanta competenta, sa invoci nulitatea procesului verbal, ca nu a fost facuta corect incadrarea, din ce mi spui tu... apoi sa soliciti schimbarea incadrarii si acordarea unui avertisment deoarece fapta nu prezinta pericol pentru circulatia pe drumurile publice, invoci faptul ca nu ai mai fost sanctionat, avertizat pentru acelasi lucru si alta data, asta daca nu ai mai fost, sa invoci trecutul glorios asta daca nu ai alte amenzi la politie, sa arati ca esti un bun conducator auto si sa ti recuperezi banii de la administratia financiara.
Si era sa uit..... conteaza si ce a scris in procesul verbal la descrierea faptei.....zi mi doua trei vorbe sa vedem
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
M a v e r i c k
Posts: 57
Joined: Mon 25 May, 2009 6:00 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: Ridica-te si mergi!
Kilometraj: 0

Re: preschimbare acte

Post by M a v e r i c k »

Dupa parerea mea... daca nu mai stai la adresa permisul nu mai e valabil. Adica si mie mi-ar conveni sa am talonul si permisul emise in .ro si sa le cer militienilor de aici sa-mi trimita amenzile in .ro, ca doar acolo am adresa... Chiar daca eu stau in Luxembourg...
Be aware!
Be alert!
Be seen!
User avatar
B43XTM
Posts: 1214
Joined: Mon 16 Jun, 2008 11:51 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0
Contact:

Re: preschimbare acte

Post by B43XTM »

cred ca ti-ai luat amenda degeaba, si poti sa o contesti cu succes! :Salutare:

http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 88-50.html de acolo:

Am gasit ordonanta (nr.69/28.06.2007) la http://ccisv.ro/site/pagini/news/index.php?id=257

La Art 1 alin 9 scrie asa:
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre titular a numelui, in cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii, precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba fara sustinerea unui nou examen, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului internelor si reformei administrative, care se publica in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I.

In vechiul cod rutier (vezi http://www.codul.rutier.tourneo.ro/noul ... r.php#C3.2) la Art 24 scria asa:
(5) Permisul de conducere este valabil 10 ani de la data eliberarii. La schimbarea de catre titular a domiciliului sau a numelui, în cazul pierderii, furtului ori al deteriorarii, precum si la expirarea perioadei de valabilitate, permisul de conducere se preschimba fara sustinerea unui nou examen, în conditiile stabilite prin regulament.
User avatar
mihai m
Posts: 511
Joined: Fri 25 Jan, 2008 6:42 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: sa se dea numa' cate una...
Kilometraj: 0
Contact:

Re: preschimbare acte

Post by mihai m »

art. 189 din Regulament [SECTIUNEA a 2-a Masuri tehnico-administrative]

§ 1. Retinerea sau retragerea permisul de conducere

Art. 189. – (1) Politistul rutier este obligat, ca atunci când verifica documentele unui conducator de autovehicul sau tramvai, sa urmareasca daca exista concordanta între datele înscrise în actul de identitate si cele din permisul de conducere. În cazul în care constata neconcordante referitoare la nume, prenume, domiciliu sau resedinta, precum si în cazul în care termenul de valabilitate a expirat, politistul rutier este obligat sa retina permisul de conducere si sa elibereze dovada înlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.

daca asta e in vigoare....am scapat ieftin

sunt atat de scarbit de sistem incat nu mai vreau sa ma agit .chiar daca fac contestatie se judeca in 2ani, asa ca duca-se dracului de legi aplicate dupa cum vrea pixul politistului
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: preschimbare acte

Post by mandeamarcu »

mihai m wrote: este obligat sa retina permisul de conducere si sa elibereze dovada înlocuitoare a acestuia cu drept de circulatie de 15 zile.
:carte: :HMM: si atunci amenda pentru ce este.... daca trebuia sa elibereze dovada pentru 15 zile, perioada in care trebuia sa faci modificarile la acte, asa amenda costa mai mult decat valoarea de preschimbare a actelor
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
Post Reply