NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Fii informat

Moderator: Andy

User avatar
adris
Posts: 213
Joined: Sun 25 Apr, 2010 9:09 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: Doamne-ajuta

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by adris »

Hai sa nu mai facem ca aia cu botul de sare de pe soba! Cati sunt cei care ies iarna si n-au gume adecvate? La cum sunt iernile pe la noi nu cred ca sunt 5% din motoristi carora sa le "arda" de iesiri pe frig. Si cei care ies, se duc la un slide, pe gheata, deci au gume speciale. Asadar, pe mine chiar nu ma intereseaza legea asta. Nu m-am interesat, dar cand chiar n-oi mai avea altceva de facut o sa vad cum e legea pe la altii.

P.S. La unii numele se potriveste cu meseria ori cu ce-au in cap. La altii, din fericire, nu!
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Unchiu' »

Dupa cum citi eu pe acilea(ca e topic nou si sunt curios din fire) cred ca discutiile sunt putin in van, sau eu sunt in urma cu informatiile...
Inca de pe "timpurile" cand am luat eu permisul parca am citit undeva ca : "este interzisa circulatia pe drumurile publice vehiculelor cu doua roti atunci cand carosabilul este acoperit cu zapada sau gheata"...deci dupa cum stiu eu cam nu prea ar conta daca gumele sunt sau nu "winter"..
Ar putea sa ne lamureasca cineva care si-a luat "A-ul" mai de curind ca parca nu m-as apuca sa caut prin legislatie sa vad daca mai este sau nu valabila teaba cu gheata la moto...

Un an bun si drumuri multe cu bine!

Liviu
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
User avatar
reltih
Posts: 884
Joined: Mon 17 Nov, 2008 8:39 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: The Power of Cows !!!
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by reltih »

asa stiu si eu Liviule, DAR, iarna este un anotimp si nu in ultimul rand o perioada calendaristica, daca se baga legea cretina sa zicem de la 15 noiembrie pana la 15 martie in conditiile in care in noiembrie poti avea si 20 de grade ? sau la jumatea lu februarie un weekend 15 - 20 de grade ? organu nu va da amenzi daca este sau nu zapada pe jos, ci va fi aplicata intr-un interval de timp indiferent de cum e vremea afara
sau pur si simplu din cauza incalzirii globale vom avea 10 - 15 grade in decembrie, cum ar fi sa nu putem circula din cauza ca nu avem cauciucuri ?
mie unu nu-mi convine, n-am alt mijloc de transport, pam pam.
La multi ani si tot ce va doriti !!!
''Imi place drumul neumblat, il caut, stiu ca exista
Tu cauti locul potrivit, timid, exact ca o pi*da''

Cheloo - In corpore sano
User avatar
manach
Moderator
Posts: 510
Joined: Mon 05 Oct, 2009 3:08 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by manach »

in ordine aleatorie:
a) de acord: iarna e anotimp nu perioada calendaristica
b) daca nu te intereseaza, nu te baga. eu fac parte din cei 5% deci ma doare
c) nu stiu exact cum e formulata chestia aia cu "doua roti", dar motocicletele nu sunt incluse.
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Unchiu' »

reltih wrote:asa stiu si eu Liviule, DAR, iarna este un anotimp si nu in ultimul rand o perioada calendaristica, daca se baga legea cretina sa zicem de la 15 noiembrie pana la 15 martie in conditiile in care in noiembrie poti avea si 20 de grade ? sau la jumatea lu februarie un weekend 15 - 20 de grade ? organu nu va da amenzi daca este sau nu zapada pe jos, ci va fi aplicata intr-un interval de timp indiferent de cum e vremea afara
sau pur si simplu din cauza incalzirii globale vom avea 10 - 15 grade in decembrie, cum ar fi sa nu putem circula din cauza ca nu avem cauciucuri ?
mie unu nu-mi convine, n-am alt mijloc de transport, pam pam.
La multi ani si tot ce va doriti !!!
Dap, asa este ...treaba la care faceam eu referire este aceea ca nu se poate circula legal pe zapada si gheata....si daca sunt 10-15-20 de grade afara dupa mintea mea nu prea conteaza daca guma este winter sau nu....ashfaltu' e uscat si nu cred ca mai conteaza....
Si peste asta ...gumele folosite la transalpe sunt allroads deobicei netsuperioare oricarui cauciu "de vara"


Stima
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
User avatar
reltih
Posts: 884
Joined: Mon 17 Nov, 2008 8:39 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: The Power of Cows !!!
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by reltih »

sunt pe dracu, am 0,5 atm pe fata si 0,8 pe spate la anakeeuri si sunt ca piatra, nici macar nu se lasa sub mine, rigide ca dracu, de aia m-am imprastiat inainte de craciun, bine si din cauza zapezii de pe sosea :))
cand sunt sub 0 grade cauciucurile noastre devin pet-uri va garntez eu asta, azi dimineata la -10 imi faceam ritualul cat s-a incalzit mobra si am ciocanit cu o cheie in cauciuc, zici ca dadeam in carene, astazi a fost prima zi pe iarna asta cand chiar am regretat ca am fost cu mobra, a fost chin :(
''Imi place drumul neumblat, il caut, stiu ca exista
Tu cauti locul potrivit, timid, exact ca o pi*da''

Cheloo - In corpore sano
Post Reply