NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Fii informat

Moderator: Andy

User avatar
manach
Moderator
Posts: 510
Joined: Mon 05 Oct, 2009 3:08 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by manach »

vorbesc despre ordonanta despre care se tot anunta la radio/tv, prin care toata lumea trebuie sa aiba cauciucuri de iarna intre 1 nov.-31mar.
nu am gasit textul oficial ca sa vad daca suntem inclusi si noi sau nu. ar fi cea mai mare porcarie!

cine stie sau gaseste ceva concret, e rugat sa contribuie. :baseball
asilindean
Posts: 468
Joined: Sun 19 Apr, 2009 5:34 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 90000

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by asilindean »

salut

E inca in stadiu de proiect de lege. Propunerea zice asa:
După punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu următorul cuprins: „28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului cu o masă maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracţiune cu anvelope de iarnă"

Eu zic ca aceasta modificare nu ni se adreseaza :), noi suntem motociclu conform talonului.
La masini apare "autoturism" in talon....

numai bine
Adrian

Oh, the wind, the wind is blowing,
Through the graves the wind is blowing,
Freedom soon will come;
Then well come from the shadows.
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Andy »

asilindean wrote:salut

E inca in stadiu de proiect de lege. Propunerea zice asa:
După punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu următorul cuprins: „28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului cu o masă maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracţiune cu anvelope de iarnă"

Eu zic ca aceasta modificare nu ni se adreseaza :), noi suntem motociclu conform talonului.
La masini apare "autoturism" in talon....

numai bine
Vezi la definitii ca si motoretele intra la autovehicule... alaturi autoturisme.

OUG 195/2002 in forma actuala:

Art. 6 (6): "autovehicul - vehiculul echipat cu motor în scopul deplasarii pe drum. Troleibuzele si tractoarele rutiere sunt considerate autovehicule. Mopedele, vehiculele care se deplaseaza pe sine, denumite tramvaie, tractoarele folosite în exploatarile agricole si forestiere, precum si vehiculele pentru efectuarea de servicii sau lucrari, care se deplaseaza numai ocazional pe drumul public, nu sunt considerate autovehicule".

Art. 6 (22): "motocicleta - autovehiculul cu doua roti, cu sau fara atas, echipat cu un motor care are o capacitate cilindrica mai mare de 50 cm3 si/sau a carui viteza maxima, prin constructie, depaseste 45 km/h"
asilindean
Posts: 468
Joined: Sun 19 Apr, 2009 5:34 pm
Specie: XL600
Kilometraj: 90000

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by asilindean »

:D

la asta nu m-am mai uitat/gandit.

Orisicat, tot cred ca nu ni se adreseaza :P
Adrian

Oh, the wind, the wind is blowing,
Through the graves the wind is blowing,
Freedom soon will come;
Then well come from the shadows.
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Andy »

asilindean wrote::D

la asta nu m-am mai uitat/gandit.

Orisicat, tot cred ca nu ni se adreseaza :P
D-asta-i bine intotdeauna sa cunosti un ecolog :byebye D'aci si vorba: cine n-are unul, sa-si cumpere. :beer

Oricum, nu ma panichez prea tare de noile reglementari, ptr. ca as putea convinge oricand organu' ca am cauciucuri de iarna pe motoreta :nana Chiar am !
User avatar
desertfox1943
Posts: 41
Joined: Sun 23 May, 2010 3:11 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: fuck the fucking fuckers
Kilometraj: 48500

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by desertfox1943 »

amu` fratilor nu stiu ce sa zic si de caucioacele astea de iarna, stiu ca ma ve-ti contrazice dar eu unul daca n-o sa ma oblige nimeni sa le pun, n-o sa fac acest lucru, anul trecut n-am prea vazut diferenta intre ce aveam eu pe masina (michelin energy) si kleber de iarna oricum patinam fara lanturi, oricum fugea spatele in curbe daca le luam putin mai strans. Pe motocicleta nici nu mai incape vorba ca e o prostie, oricum nu circul pe zapada iar daca se intampla sa prind polei cu orice tip de cauciucuri tot in bot merg, se vede ca producatorii de cauciucuri au dat spaga la cine trebuie sa scoata o lege ca asta ca sa castige cat mai multi bani, parerea mea.
User avatar
fabian
Posts: 186
Joined: Fri 04 Jul, 2008 3:00 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 51000
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by fabian »

desertfox1943 wrote:amu` fratilor nu stiu ce sa zic si de caucioacele astea de iarna, stiu ca ma ve-ti contrazice dar eu unul daca n-o sa ma oblige nimeni sa le pun, n-o sa fac acest lucru, anul trecut n-am prea vazut diferenta intre ce aveam eu pe masina (michelin energy) si kleber de iarna oricum patinam fara lanturi, oricum fugea spatele in curbe daca le luam putin mai strans. Pe motocicleta nici nu mai incape vorba ca e o prostie, oricum nu circul pe zapada iar daca se intampla sa prind polei cu orice tip de cauciucuri tot in bot merg, se vede ca producatorii de cauciucuri au dat spaga la cine trebuie sa scoata o lege ca asta ca sa castige cat mai multi bani, parerea mea.
TE CONTRAZIC.PUNCT.
User avatar
Alin Gabor
Posts: 200
Joined: Tue 16 Mar, 2010 1:20 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Alin Gabor »

Legea se refera deocamdata la toti dar vor sa ii arda pe cei cu autovehicule peste 3,5 tone (marfa) !!! Nu o mai arde-ti aiurea cu tot felul de definitii ca nu vad cum ajunge o motocicleta la peste 3,5 tone !!! (asta ne intereseaza pe un forum de moto) Iar comentariile fara suport nu isi au rostul, doar asa sa ne bagam in seama ...
User avatar
desertfox1943
Posts: 41
Joined: Sun 23 May, 2010 3:11 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: fuck the fucking fuckers
Kilometraj: 48500

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by desertfox1943 »

fabian wrote:
desertfox1943 wrote:amu` fratilor nu stiu ce sa zic si de caucioacele astea de iarna, stiu ca ma ve-ti contrazice dar eu unul daca n-o sa ma oblige nimeni sa le pun, n-o sa fac acest lucru, anul trecut n-am prea vazut diferenta intre ce aveam eu pe masina (michelin energy) si kleber de iarna oricum patinam fara lanturi, oricum fugea spatele in curbe daca le luam putin mai strans. Pe motocicleta nici nu mai incape vorba ca e o prostie, oricum nu circul pe zapada iar daca se intampla sa prind polei cu orice tip de cauciucuri tot in bot merg, se vede ca producatorii de cauciucuri au dat spaga la cine trebuie sa scoata o lege ca asta ca sa castige cat mai multi bani, parerea mea.
TE CONTRAZIC.PUNCT.
Eu nu te contrazic.
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Andy »

Alin Gabor wrote:Legea se refera deocamdata la toti dar vor sa ii arda pe cei cu autovehicule peste 3,5 tone (marfa) !!! Nu o mai arde-ti aiurea cu tot felul de definitii ca nu vad cum ajunge o motocicleta la peste 3,5 tone !!! (asta ne intereseaza pe un forum de moto) Iar comentariile fara suport nu isi au rostul, doar asa sa ne bagam in seama ...
Hai sa mai citim odata :cofee
asilindean wrote: ...
După punctul 28 al alineatului (1) al articolului 102 se introduce un nou punct, punctul 28 indice 1, cu următorul cuprins: „28 indice 1. conducerea autovehiculului pe drumurile publice în perioada 1 noiembrie-31 martie, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului cu o masă maximă autorizată mai mare de 3,5 tone fără ca acesta să fie dotat pe axa/axele de tracţiune cu anvelope de iarnă"
...
Nu stiu de ce, da' eu citesc altceva decat zici tu acolo... :nana si cu arsu'... am tot alta parere... da' noi sa fim sanatosi ! :beer
User avatar
reltih
Posts: 884
Joined: Mon 17 Nov, 2008 8:39 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: The Power of Cows !!!
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by reltih »

Alin Gabor wrote:Legea se refera deocamdata la toti dar vor sa ii arda pe cei cu autovehicule peste 3,5 tone (marfa) !!! Nu o mai arde-ti aiurea cu tot felul de definitii ca nu vad cum ajunge o motocicleta la peste 3,5 tone !!! (asta ne intereseaza pe un forum de moto) Iar comentariile fara suport nu isi au rostul, doar asa sa ne bagam in seama ...
hopaa, a iesit hitler-ul din tine, aaa.... pardon, reltih-ul :D
''Imi place drumul neumblat, il caut, stiu ca exista
Tu cauti locul potrivit, timid, exact ca o pi*da''

Cheloo - In corpore sano
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Korben Dallas »

Alin Gabor wrote:Iar comentariile fara suport nu isi au rostul, doar asa sa ne bagam in seama ...
Care ţi-i baiu'? :tropicana
Relaxează-te, pe forum discutăm discuţii nediscutate încă
P.S. Vezi că sâmbătă pe la 10 trec prin Deva
Să te prezinţi cu o cafea :cofee

Măi cetăţenilor!
Acuma... nu ştiu, oi fi eu mai slab pregătit, dar există gume de iarnă pentru motociclete?
:ceaun
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Andy »

Korben Dallas wrote: ...
Măi cetăţenilor!
Acuma... nu ştiu, oi fi eu mai slab pregătit, dar există gume de iarnă pentru motociclete?
Hai mai Nicule, ce draq... daca nu esti convins tu, cum vrei sa convingi cetateanu' cu chitantieru' ca ai gume de iarna. As pune pariu ca si ale tale sunt de iarna... Vezi si tu ce coduri ai pe ele. :cofee
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Korben Dallas »

Andy wrote: Hai mai Nicule, ce draq... daca nu esti convins tu, cum vrei sa convingi cetateanu' cu chitantieru' ca ai gume de iarna. As pune pariu ca si ale tale sunt de iarna... Vezi si tu ce coduri ai pe ele. :cofee
Pai nu se mai vad codurile
Fiu-meu se apleaca asa de mult in curbe incat s-au sters toate codurile :coolrider
:ceaun
User avatar
Chrisss
Posts: 429
Joined: Wed 11 Mar, 2009 12:57 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: un fleac...m-au ciuruit..
Kilometraj: 50000

Re: NE INTERESEAZA PE TOTI - cea mai noua lege tampita

Post by Chrisss »

OK la masina nu comentez... nu imi trebuie lege sa imi pun cauciucurile de iarna... o fac deja de cativa ani buni( la primele zile cu 3~5 grade is sus )...nu ma pun sa scriu de ce...bla bla sunt incotestabil superioare fata celor de vara...am ajuns si in sant fara avarii seriose , aruncat din curbe la viteza melcului ,blocat in zapada de cativa cm doar , ABS-ON la cea mai mica atingere a franei cu cele de vara, ESP ON ON ON ...si mai multe...sunt PRO cauciucuri de iarna.

Da la moto daca vreau sa ies dupa 1 Noiembrie o_O...si ma opreste Gaia...nu pe zapada...doar daca trec de data respectiva cum e acuma de exemplu vremea inca e buna...ce optiuni sunt ca si "cauciuc de sezon rece"
-Heidenau M+S...sau S ala nu e de la snow
-...altu?

Legea va trece ca asa e la RRomanica in cea mai tampita forma posibila , cel putin nu m-ar surprinde,...incluzand si moto...si Cap de Creta tocmai mai are o portita sa se ia cand o vrea el de tine...PERFECT LEGAL si nu poti face nimic...Land of Choice ^_^...
Post Reply