Propuneri modalitati de organizare ITR

Dezbateri tataie...

Moderators: Andy, allvlad

User avatar
Valentin
Posts: 35
Joined: Mon 08 Mar, 2010 4:07 am
Specie: XL650
Vorba de duh: Cine nu cade, nu se inalta.
Kilometraj: 55000
Contact:

Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Valentin »

Noi romanii, suntem inzestrati cu multe calitati, suntem destepti, muncitori,inovativi, avem simtul umorului, si lista ar putea continua, avem insa o problema: nu am stiut niciodata sa ne organizam. Acest aspect care ar fii tratat drept o chestiune minora este de fapt cheia multor probleme pe care le-am avut de-a lungul istoriei.

Tradare, tradare … dar s-o stim si noi !

Am ramas surprins cand, intrand pe forum am gasit: Andy scrie: „A fost "votarea" Joi 13.01.2011. Si-a iesit Rachitele”.
Cine a votat, unde, cum ? Postul a fost deschis de manach Luni 10 Ianuarie 2011 10:06 am. S-a votat in doar 3 (trei) zile ?
Asa cum scria si Pedros „ Era bun un vot cu locatii” . RomiC este si el, se pare, nemultumit.

Dupa cum spuneam, organizarea este ceea ce ne lipseste. Propun sa facem reguli pe care sa le votam si sa ramana litera de lege pentru intalnirile care vor urma, astfel incat sa nu mai pierdem timpul in fiecare an cu aceleasi discutii legate de sistemul de vot.

Recomandarile pe care le fac in legatura cu sistemul de votare sunt:

1. Dreptul de vot il au totii membrii inregistrati.
2. Se va vota nominal si nu sub forma de Poll.
3. Votul, cu privire la stabilirea locatiei de intrunire pe anul in curs, va incepe la 1 Ianuarie si se va incheie la 31 Martie, eventual 30 Aprilie. Propunerile dupa aceasta data nu vor fii luate in considerare.
4. Propunerea care intruneste cele mai multe voturi va fi aleasa ca locatie de intalnire a transalpistilor in acel an.
5. Intalnirea sa aiba loc, anual, in ultimul weekend al lunii Iulie.

Locatia aleasa, Rachitele, are cateva dezavantaje:
- Se afla la 83 de km de Cluj, destul de departe pentru aprovizionare.
- Suntem la mana cabanierilor: neavand posibilitatea de a cumpara alimente dintr-un oras vom plati mai mult pentru mancare si bautura.
- Departe de apa. Ar fii fost mult mai interesant si placut daca am fii avut un lac prin apropriere, vara la peste 30 de grade simti nevoia sa te racoresti si sa inoti.
- Pensiunea Susman din Rachitele are doar 8 camere ! O sa fim cam inghesuiti, astia care nu avem cort !
- Nu sunt trasee soft enduro, seamana mai mult a hard enduro., bune pentru cei care au anvelope moto cross.
- Obiective si posibilitati restranse de ture in imprejurimi.


Propunerile mele cu privire la locatiile unde am putea organiza Intalnirea Transalpistilor din 2011 sunt:

Codlea – la 15 km de Brasov

Codlea este la 15 km de Brasov, cei care doresc sa-si faca cumparaturi: un mic, o friptana pentru gratar sau o berica au la dispozitie cateva supermarketuri cu preturi de supermarket nu de cabana-restaurant, unde stiti cu totii cat costa un mic sau o bere. De ce sa platesti micul sau berea sau mai stiu eu ce doresti sa consumi la pret dublu ? Ca cel care ti le serveste tot din supermarket le cumpara !
Pentru cei care doresc trasee soft enduro au Zarnestiul la 20 de km. Acolo vor gasi drumuri forestiere numai bune pentru asa ceva. RomiC poate stie mai multe si ar putea sa dezolte subiectul pe aceasta tema.
Cei care doresc sa viziteze imprejurimile au ce vedea: Rasnov, Poiana Brasov, Bran, si alte obiective turistice.

Korben Dallas, parca erai unul dintre cei care doreau sa ajunga la Codlea, intre timp am observat ca “te-ai reorientat”.

Dunavatul de jos – la 45 km de Tulcea

Delta constituie un loc de intalnire nemaipomenit , avem balta pentru balacit, pescuit, plimbari cu barca, cu vaporul, si multe altele.
Excelent pentru ture soft enduro, daca deschideti calculatorul si aruncati un ochi pe google maps veti intelege mai bine ceea ce vreau sa spun.
Aprovizionarea o putem face de la Tulcea, relativ aproape: 45 km.
Puteti face propuneri pentru oricare localitate din Delta, nu e musai sa ramana Dunavatul de jos. Eu as propune chiar Sulina, are o plaja superba, marea este foarte curata – nu ca in alte statiuni de pe litoral si, de la Sulina se poate ajunge la Sf. Gheorghe – daca au reparat drumul. Dar asta este o alta poveste, pentru ca la Sulina se poate ajunge numai cu bacul si pretul nu este tocmai mic. Insa, odata ajunsi acolo nu veti regreta niciodata efortul depus, credeti-ma, merita! Chilia Veche se preteaza doar pentru o excursie de o zi. Nu o recomand pentru intrunire.

Sasca Montana – Parcul National Cheile Nerei – Beusnita

Cheile Nerei, o splendoare, un colt de paradis, nici nu pot descrie in cuvinte.
Activitati pe care le puteti desfasura la Sasca Montana: tir cu arcul, inchirieri ATV-uri, rafting, tiroliana, calarie, etc.
Avem loc de balaceala: Raul Nera, Lacul Dracului, Ochiul Beului, si Cascadele Beușniței.
Pentru detalii accesati http://www.cheilenerei.ro/, si nu uitati sa va uitati si la preturi, veti avea o surpriza placuta!

As mai dori sa scriu in legatura cu modul de alegere al pensiunii sau al cabanei, cu modul de colectare al banilor si alte idei insa, deocamdata, astept un feedback de la voi. In masura in care cele scrise de mine mai sus le veti gasiti utile sau interesante voi continua.

Orice idei sau comentarii constructive sunt binevenite.
User avatar
mihai m
Posts: 511
Joined: Fri 25 Jan, 2008 6:42 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: sa se dea numa' cate una...
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by mihai m »

asa a fost in anii trecuti, cu vot


dar din moment ce pentru locatia propusa anul asta a fost "dragoste la prima vedere" pentru foarte multi (poate majoritatea) ,nu vad care e problema

Hai sa nu facem ca la licitatiile alea care sunt contestate la nesfarsit .Daca locatia este deja pe placul majoritatii membrilor,ne putem concentra pe alte aspecte ce tin de organizare


:beer
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by Korben Dallas »

Valentin wrote: Korben Dallas, parca erai unul dintre cei care doreau sa ajunga la Codlea, intre timp am observat ca “te-ai reorientat”.

Dunavatul de jos – la 45 km de Tulcea

Sasca Montana – Parcul National Cheile Nerei – Beusnita
Nu doream, era doar o intrebare/propunere
Vad ca te plangi de mentalitatea romanilor vis-a-vis de organizare
Din moment ce propui locatii, inseana ca ai puterea de a si organiza ceva
Rachitele a fost propus de cineva care se si ocupa cat de cat de problema
Tu ai propus alte locatii si atat
Te angajezi in organizarea intrunirii in vreuna dintre locatiile propuse?
:ceaun
User avatar
vrajitoru
Posts: 263
Joined: Mon 07 Jun, 2010 12:31 am
Specie: XL600
Vorba de duh: Benzina s-avem...
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by vrajitoru »

mihai m wrote:asa a fost in anii trecuti, cu vot


dar din moment ce pentru locatia propusa anul asta a fost "dragoste la prima vedere" pentru foarte multi (poate majoritatea) ,nu vad care e problema

Hai sa nu facem ca la licitatiile alea care sunt contestate la nesfarsit .Daca locatia este deja pe placul majoritatii membrilor,ne putem concentra pe alte aspecte ce tin de organizare


:beer
zici ca poate majoritatea...de unde sti?
"poate" nu are nici o valoare...din moment ce se vaita lumea ca nu a putut vota e clar ca nu se stie inca dorinta majoritatii....votul asta inseamna, alegerea fiecaruia si la final se aplica dorinta majotiratii....
User avatar
Valentin
Posts: 35
Joined: Mon 08 Mar, 2010 4:07 am
Specie: XL650
Vorba de duh: Cine nu cade, nu se inalta.
Kilometraj: 55000
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by Valentin »

mihai m pe Dum Ian 23, 2011 1:42 pm

"asa a fost in anii trecuti, cu vot

dar din moment ce pentru locatia propusa anul asta a fost "dragoste la prima vedere" pentru foarte multi (poate majoritatea) ,nu vad care e problema

Hai sa nu facem ca la licitatiile alea care sunt contestate la nesfarsit .Daca locatia este deja pe placul majoritatii membrilor,ne putem concentra pe alte aspecte ce tin de organizare"



Daca asa a fost in anii trecuti de ce nu ar fii si anul acesta , deranjeaza pe cineva daca membrii forumului voteaza parerea lor personala legata de locatia intrunirii?
Spui ca a fost "dragoste la prima vedere", pentru cine ? Care sunt cei “foarte multi (poate majoritatea)” de care vorbesti? Enumera zece dintre cei care au fost de acord ca intrunirea sa se organizeze la Rachitele.
Daca vorbesti in numele tau, am inteles care este optiunea ta, de ce nu-i lasi si pe ceilalti sa spuna ce au de spus?
Nu stiu despre ce licitatii vorbesti , eu am facut doar niste propuneri, te-am deranjat personal cu ceva ? Daca am facut-o imi cer scuze.
Eu am subliniat doar ca s-a luat o decizie la care nimeni nu a avut niciun cuvant de spus, ma rog, in afara voastra, tu, Andy si Korben Dallas inteleg ca stiati de locatie si sunteti de acord cu ea.


de Korben Dallas pe Dum Ian 23, 2011 1:51 pm


"Nu doream, era doar o intrebare/propunere
Vad ca te plangi de mentalitatea romanilor vis-a-vis de organizare
Din moment ce propui locatii, inseana ca ai puterea de a si organiza ceva
Rachitele a fost propus de cineva care se si ocupa cat de cat de problema
Tu ai propus alte locatii si atat
Te angajezi in organizarea intrunirii in vreuna dintre locatiile propuse?"



Nu inteleg ce vrei sa spui cu “Nu doream, era doar o intrebare/propunere”, pai daca ai propus asa ceva rezulta ca iti doreai sa mergi la Codlea. Daca intrebi pe alti membrii, daca sunt de acord cu Codlea, presupun ca nu ii intrebai doar ca nu aveai altceva mai bun de facut, asteptai un raspuns de la ei.

“Vad ca te plangi de mentalitatea romanilor vis-a-vis de organizare”

Da ma plang, de organizarea votului. E posibil ca in trei zile sa se ia o decizie fara ca ceilalti membrii sa fie consultati? Eu cred ca, nu, nu este firesc, acum vorbesc in numele meu nu al majoritatii, fiecare are dreptul sa spuna aici, deschis, tot ceea ce doreste. Cei care care doresc ca in numele lor sa vorbeasca alta persoana sau alte persoane, nu au decat, este optiunea lor .

vrajitoru
, observ ca nu este de acord ca cineva sa vorbeasca in numele lui si a spus acest lucru clar si raspicat. Posibil sa ma insel.

“Din moment ce propui locatii, inseana ca ai puterea de a si organiza ceva”

Ce legatura are propunerea unei locatii cu organizarea ? Daca vre-un membru de pe forum propune o locatie trebuie obligatoriu sa fie si organizator ? Sigur ca ma pot implica in organizarea unui intruniri, dar felul in care ai pus tu problema este mai mult o replica de genul: “ Stai jos, nu te baga, nu-i treaba ta”.

“Tu ai propus alte locatii si atat”

Da am propus doar niste locatii, chestiunile legate de organizare se stabilesc dupa ce alegem locatia. Nu poti organiza nimic daca nu cunosti locatia. E ca si cum ai incepe sa-ti aranjezi mobila, inainte de cumpararea apartamentului. Daca recitesti topicul TRANSALP MEETING ROMANIA 2010 [29 iulie - 01 august], vei gasi acolo o multime de propuneri facute de transalpisti, asta nu inseamna ca toti cei care au facut propuneri se vedeau automat si organizatori. Daca ai fost atent la ceeea ce am scris mai sus cred ca ai observat ca am inclus un link cu preturile de la cabana si alte detalii referitoare la organizare.

“Te angajezi in organizarea intrunirii in vreuna dintre locatiile propuse?”

Da,sunt de acord sa particip la organizare alaturi de ceilalti membrii care pregatesc acest lucru, dar la modul in care pui problema …
Astept si punctele de vedere ale celorlalti membri.

Inca ceva foarte important! Eu am facut niste propuneri, daca acestea coincid si cu preferintele altor transalpisti, bine, daca nu, sa fim sanatosi. Ce, stam si ne certam pe forum, pentru ce?

Profit de ocazie ca sa fac urmatoarea mentiune:
Intrunirea Transalpistilor din 2010 care a avut loc la Lepsa organizata de Korben Dallas, Andy, florad , si ceilalti membrii, ale caror nume din pacate nu le cunosc, a fost un succes. Imi pare rau ca nu am scris despre asta mai devreme dar profit acum de aceasta ocazie ca sa-mi exprim punctul de vedere. Nu am participat la celelalte doua intruniri dar din imaginile si pozele vizionate pot spune ca Lepsa a fost mult mai bine organizat si asta datorita experientei acumulate posibil in timp a organizatorilor. Micile neajunsuri sau probleme care au existat as prefera sa le discutam cu alta ocazie, oricum, acestea nu se datoreaza organizatorilor ci mai degraba au fost niste amanunte, hai sa le spunem omisiuni. Felicitari pentru 2010!

Haideti sa vedem cum putem organiza impreuna Intrunirea din 2011, este o invitatie din partea mea si, luati-o ca atare.

Sunt deschis oricaror propuneri de colaborare venite din partea oricarui membru al forumului.
User avatar
pedros
Posts: 428
Joined: Fri 19 Jun, 2009 5:06 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Paci mie drumu
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by pedros »

mihai m wrote: anul asta a fost "dragoste la prima vedere" pentru foarte multi (poate majoritatea) ,nu vad care e problema
. locatia este deja pe placul majoritatii membrilor,
Nu fi sigur de asta. Votarea sa facut intr-un bar si ceva beri, ma bucur ca nu sa ales Odessa.
Cert este ca postul lui Valentin releva adevarul.
Sa vezi ce frigider plin de carne am.
MA LAS DE MOTORETE SI O IAU DE LA CAPAT.
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by Andy »

Valentin wrote:Noi romanii, suntem inzestrati cu multe calitati, suntem destepti, muncitori,inovativi, avem simtul umorului, si lista ar putea continua, avem insa o problema: nu am stiut niciodata sa ne organizam. Acest aspect care ar fii tratat drept o chestiune minora este de fapt cheia multor probleme pe care le-am avut de-a lungul istoriei.
...
Gasirea locatiei ptr. intalnirea de anu' asta arata contrarul a ceea ce zici tu... Tocmai ptr. eficientizarea organizarii si evitarea unor greseli si deficiente din anii anteriori sustin abordarea din acest an legata de stabilirea locatiei. Io nu vad ca problema ar fi de organizare, ci de atitudine: intotdeauna este mult mai usor sa distrugi ceva decat sa contruiesti.
Valentin wrote: ...
Am ramas surprins cand, intrand pe forum am gasit: Andy scrie: „A fost "votarea" Joi 13.01.2011. Si-a iesit Rachitele”.
Cine a votat, unde, cum ? Postul a fost deschis de manach Luni 10 Ianuarie 2011 10:06 am. S-a votat in doar 3 (trei) zile ?
Asa cum scria si Pedros „ Era bun un vot cu locatii” . RomiC este si el, se pare, nemultumit.
...
Nu s-a votat in 3 zile. S-a "votat" in 2 ore, in data de 13.01. "Voturile" au fost ale unora dintre cei care si-au arat disponibilitatea de a contribui la organizarea acestui eveniment. Daca exista probleme cu acest mod de organizare, asteptam angajamentele unor membrii ai forumului cu mai mult timp liber pe care si-l pot dedica organizarii ITR.
Valentin wrote: ...

Recomandarile pe care le fac in legatura cu sistemul de votare sunt:

1. Dreptul de vot il au totii membrii inregistrati.
2. Se va vota nominal si nu sub forma de Poll.
3. Votul, cu privire la stabilirea locatiei de intrunire pe anul in curs, va incepe la 1 Ianuarie si se va incheie la 31 Martie, eventual 30 Aprilie. Propunerile dupa aceasta data nu vor fii luate in considerare.
4. Propunerea care intruneste cele mai multe voturi va fi aleasa ca locatie de intalnire a transalpistilor in acel an.
5. Intalnirea sa aiba loc, anual, in ultimul weekend al lunii Iulie.
...

1. Da. Dar daca vorbim de drepturi, iti propun sa faci si o lista cu obligatiile ce ar trebui sa rezulte din acest drept.
2. Cum faci asta (dpdv tehnic)?
3. Ai o problema daca se stabileste mai devreme? Contextul este bineinteles cel de la pct. 1.
4. Daca o propunere ar fi nu stiu ce pas din Alpi, probabil ca aia va avea cele mai multe locuri (dpdv al atractivitatii locatiei)... Te bagi la organizare?
5. Asa se intampla: ITR are loc in ultimul we din iulie sau primul we din august. Intotdeauna.
Valentin wrote: ...
Locatia aleasa, Rachitele, are cateva dezavantaje:
- Se afla la 83 de km de Cluj, destul de departe pentru aprovizionare.
- Suntem la mana cabanierilor: neavand posibilitatea de a cumpara alimente dintr-un oras vom plati mai mult pentru mancare si bautura.
- Departe de apa. Ar fii fost mult mai interesant si placut daca am fii avut un lac prin apropriere, vara la peste 30 de grade simti nevoia sa te racoresti si sa inoti.
- Pensiunea Susman din Rachitele are doar 8 camere ! O sa fim cam inghesuiti, astia care nu avem cort !
- Nu sunt trasee soft enduro, seamana mai mult a hard enduro., bune pentru cei care au anvelope moto cross.
- Obiective si posibilitati restranse de ture in imprejurimi.
...
Daca vrei sa faci shopping la hypermarket gasesti asa ceva in Huedin (cca. 25 km de locatie). Daca vrei sa-ti iei un pachet de tigari, o paine si-o sticla cu rachiu, gasesti la "non-stopu'" din sat (5 km de locatie). Plus ca daca ne mai ajuta "sponsorul oficial" vom avea o duba care sa duca bagaje.

Traseele alea n-au nimic de-a face cu hard enduro. Locatia e la 10 m de rau. La 2-3 km in amonte ai Cascada Valul Miresei. Cand ne vedem sa-mi aduci aminte sa-ti povestesc ce posibilitati de plimbari cu motoreta si pe jos ai in Apuseni... am stat o saptamana in concediul de acu' 2 ani si n-am reusit sa vad tot ce-as fi vrut.
Valentin wrote: ...
Propunerile mele cu privire la locatiile unde am putea organiza Intalnirea Transalpistilor din 2011 sunt:

Codlea – la 15 km de Brasov
...

Dunavatul de jos – la 45 km de Tulcea
...

Sasca Montana – Parcul National Cheile Nerei – Beusnita
...
Prima intrebare este cea pe care ti-a adresat-o si Nicu (Korben). Cu celelalte voi continua, dar dupa ce am un feedbak de la tine.

Referitor la locatiile propuse:
- Codlea - Nu vreau sa-i strsam prea tare pe baietii de acolo. In zona aia deja se fac 2 "intalniri" (deschiderea si inchiderea de sezon) si cred ca-i suficient.
- Dunavat - prea "la sosea". Pana la Sfantu Gheorghe nu exista drum. Nu sunt multe trasee de facut in zona.
- Sasca Montana - O propunere interesanta... va fi avuta in vedere ptr. anii urmatori, in conditiile in care identificam acolo o locatie.
Valentin wrote: ...
As mai dori sa scriu in legatura cu modul de alegere al pensiunii sau al cabanei, cu modul de colectare al banilor si alte idei insa, deocamdata, astept un feedback de la voi. In masura in care cele scrise de mine mai sus le veti gasiti utile sau interesante voi continua.

Orice idei sau comentarii constructive sunt binevenite.
Da, sunt benefice, atat timp cat abordarea ramane una constructiva... da' nu anu' asta.
vrajitoru wrote: zici ca poate majoritatea...de unde sti?
"poate" nu are nici o valoare...din moment ce se vaita lumea ca nu a putut vota e clar ca nu se stie inca dorinta majoritatii....votul asta inseamna, alegerea fiecaruia si la final se aplica dorinta majotiratii....
Zici ca "se aplica" dorinta majoritatii. Intrebarea mea e: singură? Sau de niste chinezi mici? Sau de niste negrii pe plantatie?
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: Intalnirea Transalp Romania 2011

Post by Andy »

pedros wrote:
mihai m wrote: anul asta a fost "dragoste la prima vedere" pentru foarte multi (poate majoritatea) ,nu vad care e problema
. locatia este deja pe placul majoritatii membrilor,
Nu fi sigur de asta. Votarea sa facut intr-un bar si ceva beri, ma bucur ca nu sa ales Odessa.
Cert este ca postul lui Valentin releva adevarul.
Sa vezi ce frigider plin de carne am.
Ai verificat frigideru'? :hhhhm

PS: Votarea s-a facut la telefon... ca sa fie lucrurile clare ptr. toata lumea. La carciuma ne focusam pe berile alea... sa nu gresim. :nana :beer
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: Modalitati de organizare ITR

Post by Korben Dallas »

Pedros, Valentin, Vrajitoru'
2011 NU este ultima intrunire a transalpistilor, decat daca se adevereste profetia maiasilor :help
De asemenea, locatiile din Romania sunt mai mult decat suficiente. Sa ne dea Dumnezeu sanatate, bani si timp liber sa participam la toate
Si daca tot vorbeam despre mentalitatea romanilor, imi amintesc ca inainte de intrunirea de anul trecut s-a propus o locatie din Ardeal la care reactia membrilor din estul tarii a fost total negativa, invocand motive financiare
In schimb, nimeni din Ardeal sau in general din partea de vest nu a cracnit macar ca a trebuit sa parcurga 500-600 km pana la intrunirea de la Lepsa
Noua, ardelenilor, ne place vorba "tace si face"
De aceea imi reafirm filosofia: oriunde ar fi intrunirea, ma duc fara sa bag de vina

Valentin, e cel putin hilar sa imi recomanzi sa citesc topicul despre intrunirea din 2010 din moment ce un pic mai jos ma ridici la rang de organizator
Dar: 1. nu am fost organizatorul intrunirii din 2010 - a fost John (Ioan Domsa) si 2. te asigur ca in calitatea (sau defectul :D ) mea de moderator citesc absolut toate postarile, fara exceptie
:ceaun
User avatar
Valentin
Posts: 35
Joined: Mon 08 Mar, 2010 4:07 am
Specie: XL650
Vorba de duh: Cine nu cade, nu se inalta.
Kilometraj: 55000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by Valentin »

Andy,
Ne departam de la subiectul acestui topic si nu e bine ! Te invarti pe loc fara sa spui nimic concret si, mai mult, duci discutia acolo unde ea nu ar trebuii sa ajunga. Hai sa discutam despre propunerile pe care le-am facut pentru a putea da posibilitatea si celorlalti membrii sa-si exprime punctele de vedere cu privire la organizarea si desfasurarea intrunirilor care vor avea loc de acum inainte. Eu am facut mai multe propuneri si le mai fac odata daca trebuie, poate ca am gresit titlul pe care l-am pus: “Recomandarile pe care le fac in legatura cu sistemul de votare sunt:” Titlul corect este:

Cine este de acord cu urmatoarele: ?

1. Dreptul de vot il au totii membrii inregistrati.
2. Se va vota nominal si nu sub forma de Poll.
3. Votul, cu privire la stabilirea locatiei de intrunire pe anul in curs, va incepe la 1 Ianuarie si se va incheie la 31 Martie, eventual 30 Aprilie. Propunerile dupa aceasta data nu vor fii luate in considerare.
4. Propunerea care intruneste cele mai multe voturi va fi aleasa ca locatie de intalnire a transalpistilor in acel an.
5. Intalnirea sa aiba loc, anual, in ultimul weekend al lunii Iulie.

Mesajde Andy pe Dum Ian 23, 2011 4:14 pm
“Io nu vad ca problema ar fi de organizare, ci de atitudine: intotdeauna este mult mai usor sa distrugi ceva decat sa contruiesti.”

Ce am distrus, ce doresti sa insinuezi ? Am facut doar niste propuneri, cu ce v-am deranjat atat de tare , faptul ca incerc sa propun la vot niste reguli, tocmai, pentru a nu ne mai lovi de acelasi probleme si anul viitor. Mi-am aratat disponibilitatea sa particip la organizare, observ ca deranjez, de ce ?
Eu m-am oferit sa ajut dar observ ca tu astepti angajamentele “unor membrii ai forumului” Astepti doar angajamentele anumitor membrii sau a oricarui membru care doreste sa se implice? Sa inteleg ca eu ies din discutie? Intrebare: Eu pot participa la organizare ?
Cand am afirmat ca nu stim sa ne organizam am spus-o pentru ca nu este corect fata de ceilalti membrii ca altii sa decida in locul lor, nu e corect ca tu si alti prietenii tai sa va intalniti si sa decideti, asa cum ai spus tu, in 2 ore, in numele celorlalti. Pai, atunci ce rost mai are acest forum? Nu este corect sa nu fim intrebati si noi, totusi facem parte din acelasi Club. Opinia celorlalti este valabila pe acest forum al transalpistilor ?

Mesajde Andy pe Dum Ian 23, 2011 4:14 pm
“1. Da. Dar daca vorbim de drepturi, iti propun sa faci si o lista cu obligatiile ce ar trebui sa rezulte din acest drept.
2. Cum faci asta (dpdv tehnic)?
3. Ai o problema daca se stabileste mai devreme? Contextul este bineinteles cel de la pct. 1.
4. Daca o propunere ar fi nu stiu ce pas din Alpi, probabil ca aia va avea cele mai multe locuri (dpdv al atractivitatii locatiei)... Te bagi la organizare?
5. Asa se intampla: ITR are loc in ultimul we din iulie sau primul we din august. Intotdeauna.”



Raspunsuri:


1. De ce nu te apuci chiar tu sa o faci ? Eu am supus deja la vot una. Ai scris la inceputul postului parca ceva de atitudine. Ia atitudine si propune un set de obligatii.
2. Din punct de vedere tehnic se face foarte simplu: toti membrii propun si, la termenul limita numaram propunerile. Propunerea care intruneste cele mai multe voturi va fi aleasa ca locatie de intalnire a transalpistilor in acel an.
3. Cand pui o intrebare, nu o pui doar de dragul de a o pune; am sa incerc sa-ti explic: am ales perioada 1. Ianuarie – 31 Martie sau Aprilie (forumistii decid) deoarece in trei luni sau patru totii transalpistii au timp sa propuna o locatie (sau mai multe). Nu am nicio problema daca se stabileste mai devreme dar cel putin argumenteaza si de ce vrei sa faci acest lucru. Uite, eu sustin ca daca propunerile au loc mai devreme numararea voturilor de pe forum ar devenii mai greoaie. Consider ca 4 luni sunt suficiente pentru a te decide. Voi ce credeti ?
4. Doamne, imi pui niste intrebari … incerc sa-ti raspund: Sunt aproape convins ca pe acest forum nu sunt atat de multi transalpisti care isi permit o deplasare pana in Alpi. Daca sunt, si voteaza ca locul de intlnire sa fie in Alpi … ce le facem ?
5. Nu ai inteles propunerea mea: am propus ca din acest an data sa fie fixa (membrii stabilesc aceasta) , ultimul weekend din luna Iulie.


Referitor la locatiile propuse de mine afirmi ca: “Pana la Sfantu Gheorghe nu exista drum”.
Esti gresit informat, intre Sulina si Sfantu Gheorghe exista drum insa, asa cum am precizat acesta a fost inundat din 2009 si distrus pe o portiune de cateva sute de metrii. De atunci se incearca repararea drumului dar se pare ca, anul trecut cand am fost acolo acesta era in aceiasi situatie ca in urma cu un an.
Si tot pentru informarea ta, a existat si o cursa de pasageri intre Sulina si Sfantu Gheorghe. Eu am fost acolo si de aceea cunosc toate aceste informatii.

Mesajde Andy pe Dum Ian 23, 2011 4:14 pm
“Zici ca "se aplica" dorinta majoritatii. Intrebarea mea e: singură? Sau de niste chinezi mici? Sau de niste negrii pe plantatie?”

Care or fi negrii aia, de care amintesti, de pe plantatie ? Cine sunt chinezii mici ? Cei care au scris mai sus ca nu sunt de acord cu convingerile si cu deciziile tale ? De ce insultii oameni care nici macar nu au apucat sa vada ce s-a scris aici ? Nu e frumos si nici corect.
Cand m-am inscris pe acest forum am citit regulile, si la punctul 2 scrie:

“2. Nu sunt restrictii asupra limbajului atâta vreme cât acesta nu lezeaza o persoană, un grup de persoane sau o instituţie”

Ar fii trebuit sa incep cu sfarsitul postului tau, daca citeam penultimul rand pe care l-ai scris mi-as fii dat seama ca aceasta fraza spune tot:
“Da, sunt benefice, atat timp cat abordarea ramane una constructiva... da' nu anu' asta.”

Astept si parerile celorlalti transalpisti in legatura cu ce s-a scris pana acum.
User avatar
floralp
Posts: 92
Joined: Fri 01 May, 2009 6:27 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 17000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by floralp »

Salut din nou!
Chiar n-am vrut sa ma bag in polemici de genul, insa daca DOMNUL VALENTIN a deschis cutia Pandorei, hai sa ne distram:
Desi voi repeta in mare parte ce a spus Andy, referitor la locatie, nu vom fi izolati intr-un sat de munte, ci vom gasi in sat tot ce avem nevoie. Oricum drumul spre Rachitele trece prin Huedin, unde ai si ceva supermarket-uri. Dar in alte locatii in care am avut intrunirile am avut vreun oras mare in apropiere?
Apa, cat incape. Ca pe langa Cascada Miresei si raul din apropiere, la circa 15 km avem unul dintre "cracii" lacului Belis, care are forma de pantaloni. Si avem si un fel de plaja, se intra lin in apa, ideal pentru baie.
Pensiunea are putine locuri? Hai sa facem intrunirea la un hotel mare mai bine, ceva in Poiana Brasov, sa incapa toata lumea, sa dormim in paturi cu asternuturi fine si sa ne laudam ca avem motoare si iesim in natura.
@Valentin, tu ori nu ai auzit de Apuseni in viata ta ori nici nu te-a interesat subiectul vreodata. Dupa Bucuresti, cea mai mare comunitate de Transalp-uri este in Cluj. Te intrebi oare de ce? Te intrebi care este oare teritoriul nostru "de joaca"? Iti voi spune eu: Apusenii. Si noi iesim IN FIECARE WEEK-END. Si dupa doi ani, de cand am eu Transalp, inca n-am reusit sa facem toate traseele posibile. Din care 90% sunt SOFT-ENDURO. A, daca 10 metri de noroi ti se par HARD, ia-ti altceva. Pentru ca inca 5 intruniri sa facem in Apuseni si tot n-a sa poti vedea toate frumusetile (Padisul, Cheile Galbenei, Pestera Ursilor, Meziad, Scarisoara, Huda lui Papara, toate cascadele, Valea Rea, lacurile Belis, Tarnita, Lesu Ursului, varful Vladeasa, Gaina etc.). Si ma repet: toate sunt SOFT-ENDURO.

Referitor la propunerile facute de tine, Codlea pica din start pentru ca acolo, pe langa inchiderea si deschiderea de sezon, se mai tine si intrunirea de 1 Mai, care se pare ca va deveni una "cu traditie". Si chiar nu cred ca mai este necesar sa-i stresam pe baietii astia cu inca una.
Despre Delta, spun doar atat: Honda TransALP, si nu Trans-SEE sau Trans-LAKE sau altceva. ALP, adica munte, ca asta-i place cel mai mult.
Si o chestie la care iarasi nu cred ca te-ai gandit: zona propusa pentru intrunire trebuie sa fie "acoperita" macar de 4-5 Transalpisti care sa se ocupe de organizare. Ca de dupa tastatura e usor sa dai din gura. La toate intrunirile (si au fost cateva) de anul trecut, ai intrebat macar odata pe cineva daca poti da o mana de ajutor?

Chiar daca n-am participat nici eu la votul locatiei, ma bucur sincer ca va fi in Apuseni si vom ajuta atat cat vom putea cu organizarea. De altfel, vehicularea acestei locatii s-a facut si la intrunirea de la Lepsa, si la inchiderea de sezon de la Moeciu. De aceea nu prea este o surpriza pentru nimeni.

Aseara am iesit cu "gashca de la Cluj" si le-am spus: Baieti, suntem organizatori!. Foarte tare, au spus ei, ne apucam de treaba. Si vreau sa zic ca intre ei sunt cu Africana, Super Tenere, Pegaso. Una peste alta, chiar ne vom lua treaba in serios si speram sa iasa ceva frumos. Deocamdata, vom avea cel putin o dubita de la mine de la firma ca si asistenta, iar palinca si gulasul il voi da noi, cei din Cluj. Si incercam sa vorbim si cu primarul din Huedin, sa facem si o parada frumoasa.

V-am tzucat si o ultima rugaminte: CARCOTASII SA SE ABTINA!
User avatar
edisone
Posts: 442
Joined: Sun 08 Jun, 2008 3:49 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: 爱本田
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by edisone »

Salutare!
Valentin nu te supăra, doresc să-ţi spun, ca unul dintre transalpiştii care au participat la toate cele trei intâlniri ale TCR de până acum, că ultimile doua locatii alese de John, la Obârşie şi la Lepşa, au fost bestiale. Am şi scris undeva aici pe forum că eu unul îl voi credita, cu cea mai mare încredere pe John, să aleagă următoarea locaţie. Hai să ne vedem cât mai mulţi la Rachiţele, in jurul unui foc de tabără la o cană de ceai sau de pălincă să facem propuneri şi trasee pentru următoarele întruniri. :beer

S'auzim numa' de bine!
Edi(sone)
Image
User avatar
florad
Posts: 339
Joined: Mon 10 Mar, 2008 11:03 am
Specie: XL650
Vorba de duh: plutesc
Kilometraj: 80000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by florad »

Nici eu n-am fost "organizator" pentru Lepsa ;
Andy si Floralp, au avut muuuuuuuuuuuuuuullllltaaaaa rabdare ( sa scrie fara sa bata campii ) sa raspunda si sa clarifice si mai ales sa fie pe "intelesul omului" ; Korben si Edisone, asemeni lui Andy si Floralp , doar ca au folosit cateva cuvinte , zic eu destul de "la subiect" ; cu intrunirile trecute ne-am descurcat si fara sa citim in disperare ; in ceea ce priveste gasirea unei locatii pt intrunirea anuala , ar fi suficienti cativa membri care au fost in zona respectiva si o cunosc(cu forestiere , cu magazine pt aprovizionare , cu benzinarii etc) si stiu ca va fi pe placul nostru ; din momentul gasirii locatiei ar mai putea interveni John daca in acea zona exista vreun domeniu forestier sau “bastinasii” din comunitatea noastra .
Cum a zis si Korben : "oriunde ar fi intrunirea, ma duc fara sa bag de vina" ; la urma urmei cu totii dorim sa ne plimbam pe "forestierele patriei" ! :ride

p.s. am scris prea mult :byebye
User avatar
mmario
Posts: 573
Joined: Wed 03 Sep, 2008 9:25 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by mmario »

@ Floralp: Am incredere ca oricare ar fi particica pe care o s-o ganditi/ organizati/ aranjati va fi super :rockon
@ Andy, Korben D.: Sunteti nascuti moderatori.
@ Pedros si Vrajitoru': Va respect pentru decenta cu care ati combatut ceea ce nu va place. La Rachitele aveti cate o bere de la mine. :drink

Personal, merg oriunde cu transalpistii, si DA, voi merge cu placere si la Rachitele chiar daca a fost ales de altcineva. Ce voturi? Ce poll-uri? Ce abrambureala? .
Multumiri multiple celor care se implica in activitatea de organizare si buna desfasurare a intalnirii... oriunde ar fi ea si oricine ar fi ales-o.
......................................................

Si in ultimul rand,
@ Valentin: Esti mult prea agresiv incercand sa sustii un punct de vedere. Asta nu va face decat sa se spuna cateva bancuri cu "Valentin" protagonist la intalnirea de la Rachitele. Abia astept sa le aud. :nana
Cotrazice-ma incercand sa te implici in organizarea evenimentului de anu asta de la Rachitele. :givemebeer
(părerea mea)
User avatar
pedros
Posts: 428
Joined: Fri 19 Jun, 2009 5:06 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Paci mie drumu
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: Propuneri modalitati de organizare ITR

Post by pedros »

Baaaaaa, ati inebunit toti?(citiva), luati-va si de mine, ati tabarit doar pe Valentin? :raining
MA LAS DE MOTORETE SI O IAU DE LA CAPAT.
Locked