Topic cu off-topic

Ai vreo propunere ?

Moderator: Andy

transalpxl600v
Posts: 4
Joined: Tue 04 Oct, 2011 5:09 pm
Specie: XL600
Contact:

Re: Topic cu off-topic

Post by transalpxl600v »

Alin Gabor si eu respect pe toata lumea sa sti si nu am avut treaba cu nimeni am pus si eu un anunt fara sa ma leg de cineva dar se pare ca unii se plictisesc prea tare acasa si referitor la plimbare poate ar trebui sa ne intalnim si sa facem o tura, ce zici ? poate o sa-ti schimbi parerea despre mine
costinell_mc
Posts: 89
Joined: Wed 16 Sep, 2009 10:33 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 0
Contact:

Scut aluminiu

Post by costinell_mc »

Ceva nou?
0724 205 722
Vizitati cu incredere prietenii mei din Rep. Srpska - Tara rafting - http://kamptara87.com/
User avatar
adris
Posts: 213
Joined: Sun 25 Apr, 2010 9:09 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: Doamne-ajuta

Re: Scut aluminiu

Post by adris »

L-au dat afara pe boc!
User avatar
Alin Gabor
Posts: 200
Joined: Tue 16 Mar, 2010 1:20 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0

Re: Topic cu off-topic

Post by Alin Gabor »

transalpxl600v wrote: si referitor la plimbare poate ar trebui sa ne intalnim si sa facem o tura, ce zici ? poate o sa-ti schimbi parerea despre mine
Oricand cu placere. Nu zic ca deja mi-am facut o parere de tine, e prematur sa fac asta doar din cateva postari pe forum. Ramane sa iesim la o tura , doua , sa ne cunoastem , sa mancam un carnat prajit pe bat in foc de lemne cum imi place mie in mijlocul naturii si cine stie poate devenim chiar prieteni. Important este sa ne toleram unii pe altii si sa incercam sa nu punem aiurea paie pe foc. Numai bine la toata lumea. :beer
User avatar
Alin Gabor
Posts: 200
Joined: Tue 16 Mar, 2010 1:20 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0

Re: Topic cu off-topic

Post by Alin Gabor »

Alin Gabor wrote:
transalpxl600v wrote: si referitor la plimbare poate ar trebui sa ne intalnim si sa facem o tura, ce zici ? poate o sa-ti schimbi parerea despre mine
Oricand cu placere. Nu zic ca deja mi-am facut o parere de tine, e prematur sa fac asta doar din cateva postari pe forum. Ramane sa iesim la o tura , doua , sa ne cunoastem , sa mancam un carnat prajit pe bat in foc de lemne cum imi place mie in mijlocul naturii si cine stie poate devenim chiar prieteni. Important este sa ne toleram unii pe altii si sa incercam sa nu punem aiurea paie pe foc. Numai bine la toata lumea. :beer
Uite de exemplu mai citeste forumul dedicat din Judet de la noi :

Pregatirile de iesiri le gasesti aici : http://www.motociclism.ro/forum/index.p ... e__st__490

Pozele de dupa iesiri le gasesti aici : http://www.motociclism.ro/forum/index.p ... e__st__490

Bafta! :Dejtu:
robert
Posts: 144
Joined: Mon 15 Nov, 2010 2:16 am
Specie: XL600
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Topic cu off-topic

Post by robert »

Ca sa nu ma dezmint si sa fiu in continuare off-topic pe un topic de off-topic, revin.
Am un top-case cu prindere monolock si am si placa, dar pentru ca le am sh nu am primit nici un surub de la placa de prindere, in concluzie o sa va rog sa puneti si voi cateva imagini cu placile prinse pe motocicletele voastre sau sa mi le trimiteti pe mail sfoiegitu@yahoo.com .
Orice sfat este binevenit.

M-am gandit ca nu are rost sa incarc forumul si sa fac un topic de cateva comentarii pentru problema mea neinsemnata.
Multumesc
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: Scut aluminiu

Post by Korben Dallas »

adris wrote:L-au dat afara pe boc!
L-au dat degeaba, mai trebe unu', stim noi care
Dar tot nu ajunge, ca e marfa romaneasca, se strica des
Ma refer la satra aia de ministri :jerkit
:ceaun
User avatar
Ramirez
Posts: 285
Joined: Sun 01 Jun, 2008 4:04 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: las o asheaaaaaa
Kilometraj: 72000
Contact:

Re: Topic cu off-topic

Post by Ramirez »

off topic la off topic.... prea saracu xl600v cred ca si doreste sa l intalnescu pe "bietul" nea RomiC :).... sincer nu i doresc la cum il stiu eu pe ROmi :) :cry
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: Topic cu off-topic

Post by Unchiu' »

Ramirez wrote:off topic la off topic.... prea saracu xl600v cred ca si doreste sa l intalnescu pe "bietul" nea RomiC :).... sincer nu i doresc la cum il stiu eu pe ROmi :) :cry
Stiutule ....mucles , cum le stii tu :nana :lol: :lol: :lol:...cre' ca eSaJerezi ....
o sa il vaZa de inti'u de mai daca vine la Codlea....si???si...si.... si'or sa bee o bere pe care o sa le-o dau eu daca ei nu or avea :rockon
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
User avatar
mmario
Posts: 573
Joined: Wed 03 Sep, 2008 9:25 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000
Contact:

Roata transalp

Post by mmario »

Unchiu' wrote:....... Pentru spitari/respitari, centrari si echilibrari roti puteti apela,..............
Spitarea, respitarea si centrarea le inteleg. Se fac manual. Dar cum faci echilibrarea fara aparat de echilibrare? :nana
(părerea mea)
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: Roata transalp

Post by Unchiu' »

mmario wrote:
Unchiu' wrote:....... Pentru spitari/respitari, centrari si echilibrari roti puteti apela,..............
Spitarea, respitarea si centrarea le inteleg. Se fac manual. Dar cum faci echilibrarea fara aparat de echilibrare? :nana
Intr-un singur cuvint : STATIC (si tot MANUAL), daca ai nevoie ma poti contacta pe PM sau altcumva, la fel si in situatia in care vrei sa inveti sa faci asa ceva, dar sincer...cred ca nu e cazul sa inveti caci nu iti foloseste .Intrebarea asta mi-ao putai pune tot privat ca sa nu crestem inutil paginile forumului, nu de alta dat nu vreau sa intru in polemica cu nimeni si nici sa ascult intrebari tendentioase :nana .
Rog un moderator sa stearga ultimile doua postari caci le consider inutile si neavenite(incluzind si ceea ce am scris eu acum)

Stima,

Liviu
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
User avatar
mmario
Posts: 573
Joined: Wed 03 Sep, 2008 9:25 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000
Contact:

Re: Roata transalp

Post by mmario »

Liviu,
Nu e nici o intrebare tendentioasa. Tu ai afirmat public ca faci echilibrare manual si te intreb tot public cum faci lucrul asta.
Daca nu vrei sa spui public cum faci manual echilibrarea, este alegerea ta si nu se supara nimeni. Dar nu vad rostul PM-ului aici.
Te intreb nu ca sa ma cert cu tine, ci ca sa pastrez calitatea tehnica a forumului.
Ideea forumului este sa vorbim deschis pentru ca toti cei interesati sa aiba ceva de invatat sau de comentat.

Sa ne apropiem putin de partea tehnica: spitare, respitare si centrare de la zero am facut la ambele roti ale mele cand a fost nevoie. Exista chiar pe acest forum link-uri cu tutoriale destul de bine puse la punct. Vezi sectiunea Probleme mecanice-> Roti si frane. Unul din ele e facut chiar de Belbody la timpul cand avea Transalp.
M-am documentat la momentul respectiv pentru ca mi-am dorit sa fac si o echilibrare singur. Am studiat putin problema si mi-am dat seama ca nu am cum s-o fac fara cateva echipamente specializate. Asta nu inseamna ca nu este posibil.
Despre echilibrare facuta cu echipamente specializate gasesti un link interesant si f. bine documentat aici

Te stiu un tip capabil tehnic, si sunt convins ca dupa ce urmaresti explicatiile din link (nu neaparat formulele) o sa revii si o sa spui ca nu poti face manual echilibrarea unei roti doar static, tocmai din cauza ca roata lucreaza dinamic, nu static. Si din aceasta cauza este nevoie de echilibrare in regim dinamic. :givemebeer :givemebeer :givemebeer
(părerea mea)
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: Roata transalp

Post by Unchiu' »

Sper sa nu vorbesc aiurea, topicul meu este in sectiunea TALCIOC, indiferent care ar fi "obiectul" expus spre vinzare, TUTORIALE se pot gasi in alta sectiune dupa cum mi-ai si amintit .
Am postat aici pentru a nu mai deschide un alt topic...deci...cu ce te pot ajuta???? Daca nu te pot ajuta cu nimic ....nu cred ca e cazul sa scrii ceva deoarece nu ajuti cu nimic, nu faci decit sa ingreunezi gasirea unei informatii.

@ mmario, ti-am lasat un PM cu doua link-uri din care poti sa iti faci o idee de "cum fac eu" ceea ce afirm.

Multumesc pentru aprecieri, asa este, aveam aproximativ 8-9 anisori cind am construit prima bicicleta cu motor si s-ar putea sa am ceva idee de mecanica dupa aproximativ 30 de ani de surubarit (asta ca sa fiu si putin acid)...deci ar fi posibil sa am ceva inclinatii tehnice .
Sper ca topicul asta sa ramina strict talcioc si nu unul tehnic ...asta dupa ce va fi moderat de cineva.

Multumesc pentru interventii,

Liviu
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
Korben Dallas
Posts: 1212
Joined: Wed 23 Jan, 2008 12:05 pm
Vorba de duh: nu te pune cu prostu'
Contact:

Re: Roata transalp

Post by Korben Dallas »

Cine seamănă vînt culege furtună...
Ai fi un om deosebit dacă nu ai fi atît de orgolios, dar în ziua de azi modestia e o virtute fără valoare
Fără valoare financiară, pentru ca nu cred că apreciezi alte valori
:ceaun
Unchiu'
Posts: 564
Joined: Sun 07 Feb, 2010 4:42 am
Specie: XL600
Vorba de duh: mmmm...e pe stanga
Contact:

Re: Roata transalp

Post by Unchiu' »

Respect...cind mojicia este la ea acasa si lupul moralist isi ascunde blanitza in spatele unei peruci de oita nu pot spune decit RESPECT, poate doresti sa ne cunoastem si eventual sa ne masuram "orgoliile"...poate iesi victorios si "o ai mai mare ca mine" caci vad ca ai o problema cu si catre mine...dar nu am ce sa comentez fiecare cu pasarica lui, eu trebuie sa invat sa ignor "daunatorii" .Ar trebui sa te uiti in ograda ta ...stai linistit "capra" mea e mai mica ca a ta, dar mai vioaie.. si nu moare cind vor cainii...cainii aia care mor de drum prea lung...(asa e vorba din popor)
Esti "pe linga" oricum, ca in foarte multe alte topicuri .
Transformati forumul asta intr-un loc de descarcat frustrarile... sau doar mi se pare mie ?
Eu am sa inchei aici si nu mai raspund sub nici o forma la nici o ineptie
Drumurile incep acolo unde se termina asfaltul...
Incepator in fiecare zi din saptamina/luna/an
Motocilist de forum (pe forum am accelerat prima motocileta si tot pe un forum mi-am luat A-ul)
Post Reply