Inmatriculare TA adusa din Italia

Fii informat

Moderator: Andy

Post Reply
petre
Posts: 2
Joined: Tue 01 Jul, 2008 11:07 am

Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by petre »

Am gasit un Transalp adus din Italia , are cineva idee care sunt costurile de inmatriculare pentru asa ceva si ce acte sunt necesare ?
User avatar
mihai m
Posts: 511
Joined: Fri 25 Jan, 2008 6:42 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: sa se dea numa' cate una...
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by mihai m »

costa cam 100 euroi
cel mai bine mergi la un birou din ala care face acte auto


din ce stiu eu
acte :targa( certif de inmatriculare) tradus/legalizat
act de vanzare cumparare tradus/legalizat
declaratie de transport ( moto a fost adus cu platforma/auto nr...bla bla
parca mai era ceva , dar nu mai stiu
User avatar
sisoie
Posts: 303
Joined: Thu 17 Jan, 2008 3:35 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: in vino veritas
Kilometraj: 50000
Contact:

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by sisoie »

Asta am postat pe motociclism.ro acu un an juma cand mi-am inmatriculat motorul adus tot din Italia.
Nu cred ca s-a schimbat ceva de atunci. Sper sa te ajute.
"Sa va povestesc prin ce am trecut pentru a inmatricula un motor adus din italia:
-Am avut la ea urmatoarele acte: carte de indentitate din Italia cu stampila de la ei ca este anulata, titlu de proprietate al tipului de la care am luat-o si un contract intre mine si el de vanzare cumparare (contract facut in Romania ,in limba italiana, de catre cei care au adus motorul)
- Sun si fac programare la RAR, acolo nici o problema imi iese CIV-ul, Certificat de autenticitate si ITP - cost 205 RON + spaga 50 RON ( a sunt cineva le cel de la RAR si ia spus ca vin asa ca am dat si spaga, cred ca a folosit doar ca nu a intors motoreta cu fundul in sus si ca au iesit mai repede actele, adica o ora si jumate de asteptat)
- Batut la masina Fisa de inmatriculare si cerere de inmatriculare la un chiosc de langa Udriste - 11 RON
- Platit la CEC taxa certificat de inmatriculare 30 RON si taxa inmatriculare 26 RON (pt. motorete)
- Asigurare pe 6 luni 60 RON - BCR Asigurari
- Mers la Circa Financiara pentru viza de impozit pe fisa de inmatriculare - acolo mi-au cerut traducere legalizata dupa contractul de vanzare cumparare. Facut si asta: Legalizare 18 RON, traducere 25 RON.
Mai trebuie timbru fiscal de 1 leu pt fiecare copie atasata documentelor pe care le cer adica dupa legalizare si traducere, dupa buletin, fisa de inmatriculare, contract de vanzare cumparare si mai trebuie completata o fisa cu datele motorului.
In sfarsit am obtinut si viza de la ei dupa vreo 3 drumuri.
- Inapoi la Udriste: Numar preferential 32,5 RON
- La inmatriculari dupa ce am atasat toate piesele la dosar imi da cu el in cap ca motorul nu are numar de italia sa il predau la ei. Le explic ca a fost radiat acolo deci nu are de unde sa aibe numar. Pe chestia asta imi spune ca trebe sa fac o declaratie notariala prin care sa declar ca motorul a intrat in tara la data de.... fiind transportat de vehiculul cu numarul.....prin punctul de frontiera .......Fac si chestia asta care a costat 24 RON.
Deci dosarul cupride acum urmatoarele:
- Actele din Italia
- Certificat de autenticitate
- ITP-ul
- CIV-ul
- Copie CIV
- Copie buletin
- Chitate plata taxe certificat inmatriculare, taxa inmatriculare (original)
- Copie asugurare
- Cerere inmatriculare
- Fisa de inmatriculare cu viza de la Circa Financiara
- Declaratia notariala
- Chitanta plata placuta inmatriculare
Acum urmeaza sa duc dosarul la Udriste. Sper sa fie totul OK.
Bafta!"
petre
Posts: 2
Joined: Tue 01 Jul, 2008 11:07 am

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by petre »

Tipul care a aduso vrea in jur de 900roni pentru inmatriculare si mi-o da pe numele meu direct fara sa fac nimic , v-am intrebat caci voiam sa vad daca merita sa mai adug inca aproape 80euro la pretul ei.El zice ca actele costa 600ron si vrea 80euro banii lui.S-ar parea ca daca nu te pricepi la asa ceva mai bine platesti caci altfel pierd o saptamana pe drumuri.Va multumesc pentru solicitudine !!!!!!
User avatar
allvlad
Moderator
Posts: 129
Joined: Mon 19 May, 2008 12:39 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: to beer or not to beer...
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by allvlad »

este imposibil ca actele sa coste 600 ron... eu am platit ceva in jur de 200 ron acel certificat de autenticitate de la RAR, plus carte de identitate, 130 ron rca, 50-70 ron traduceri acte, 40 ron taxa talon si 17 ron placutza numar... adunate nu prea dau 600 :) cat despre cei 80 de euri... fiecare stie cat timp are de alergat intre RAR, notar, administratie financiara, politie... daca esti un om ocupat, s-ar putea sa faca banii... desi mie personal mi se pare mult.
Mahatma Gandhi was once asked: "Mr Gandhi, what do you think of Western Civilization?"
He replied: "I think that it would be an excellent idea."
User avatar
B43XTM
Posts: 1214
Joined: Mon 16 Jun, 2008 11:51 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by B43XTM »

eu am facut chestia asta anul asta. am preferat sa fac drumurile singur si DA, am iesit mai ieftin cu vreo 200 ron decat daca ii dadeam lui.
aveam exact aceleasi acte ca tine. am fost la circa financiara unde am inregistrat-o pe numele meu (asta a durat de pe o zi pe alta), a doua zi am facut rar-ul de dimineatza, am fost dupa-masa la un centru de dactilografiere si am facut fisa de inmatriculare, asigurare, si inca ceva, apoi am mers la politie in pipera si am cerut numerele seara pe la 7. a doua zi aveam numerele si gata.

am citit mai sus in lista cateva chestii care nu mi s-au intamplat (gen traducerea legalizata a contractului de vz-cump, sau declaratie ca nu am numere). iar numerele preferentiale costa ceva mai mult acum fata de anul trecut. parca 42 lei.
lupul alb
Posts: 32
Joined: Tue 16 Sep, 2008 11:05 pm
Specie: XL650
Kilometraj: 0

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by lupul alb »

Va salut pe toti. In curand voi fi si eu posesorul unui Transalp :D
Intrebarea mea este: stiti vreo firma care poate sa ma scuteasca de alergatul cu inmatricularea? Pe net am gasit numai firme care fac asta pentru auto si am trimis mail unora dar nu mi-au raspuns.

Multumesc.
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Inmatriculare TA adusa din Italia

Post by mandeamarcu »

allvlad wrote:este imposibil ca actele sa coste 600 ron... eu am platit ceva in jur de 200 ron acel certificat de autenticitate de la RAR, plus carte de identitate, 130 ron rca, 50-70 ron traduceri acte, 40 ron taxa talon si 17 ron placutza numar... adunate nu prea dau 600 :) cat despre cei 80 de euri... fiecare stie cat timp are de alergat intre RAR, notar, administratie financiara, politie... daca esti un om ocupat, s-ar putea sa faca banii... desi mie personal mi se pare mult.
220 cartea, certificat si itp, 120 rca, 180 traduceri, 62 numar la alegere, a mai fost taxa talon, taxa inmatriculare, impozit, taxe dactilo dosar si am sarit de 600 sute, depinde unde faci traducerile si alte taxe stabilite la nivel local
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
Post Reply