Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Fii informat

Moderator: Andy

User avatar
mmario
Posts: 573
Joined: Wed 03 Sep, 2008 9:25 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000
Contact:

Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mmario »

Am avut un drum la Buzau in iulie 2008 care s-a lasat cu 2 scrisori de la politia romana pe care le-am vazut in 4 ian 09.
Mi se spune ca am circulat dimineata cu 70km/h si seara cu 83 km/h pe un sector cu 50 maxim.
In satul Cotorca jud. Ialomita, exista radare fixe. Stiu de vreo 2 ani de existenta lor, dar deh... ceasu' rau pisica neagra! :evil:
Un alt necaz e ca e plicul l-am gasit pe 4 ian 09 in casuta postala, iar stampila postei e de pe 18 dec. 08.
Ei zic ca in 5 zile trebuia sa trimit datele catre ei, altfel iau 9 - 20 puncte amenda pentr fiecare. Cum sa fac asta daca abia azi am gasit-o ?
Pe vremuri trimiteau si ei recomandate ... mai aveam o sansa daca o refuzam la infinit :D
Acuma, pot sa iau minim 6 puncte si maxim 40. Depinde de posta si politia romana. Trist! :roll:
Aveti grija !
(părerea mea)
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mandeamarcu »

Art. 13. - (1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
......
Art. 14. - (1) Executarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie daca procesul-verbal de constatare a contraventiei nu a fost comunicat contravenientului in termen de o luna de la data aplicarii sanctiunii.

normal era sa semnezi de primire nu sa o gasesti in cutie, amenzile vin cu confirmare de primire si daca nu semneaza nimeni se reintorc la militie cu mentiune din partea postei, asa trece termenul de 6 luni si se prescrie
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
mmario
Posts: 573
Joined: Wed 03 Sep, 2008 9:25 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mmario »

Inca nu am primit nici un proces verbal.
In cele doua plicuri au venit doua comunicari care sunt datate 16.12.2008 in care se spune ca numarul meu de inmatriculare a trecut cu viteza xx pe langa radar pe data de 25.07.2008.
Mi se cere acolo sa completez cine a condus vehiculul ca altfel exista art. 102 alin.(1) pct. 14 din O.U.G. nr.195/2002 republicata care zice:
Necomunicarea datelor solicitate ori comunicarea eronata a acestora constituie contraventie, fapta prevazuta si sanctionata cu 9 - 20 puncte amenda (pentru persoane fizice)
Conform cu ce ai spus tu mai sus, ar trebui sa refuz procesele verbale pana trece 16 ianuarie 2009, si atunci se prescriu ca a trecut o luna de la emiterea sanctiunii.
Daca nu o sa le platesc, o sa gaseasca sigur ei o cale sa-mi ia banii miseleste.
Daca as vorbi cu un avocat, cred ca m-ar costa mai mult decat sa platesc amenzile.... ca deh, asa e in tenis :evil:
(părerea mea)
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mandeamarcu »

ei cum fac dovada ca au trimis comunicarile ? asa prin posta romana eu spun ca nu am primit nici o solicitare din partea politiei, eu nu am cutie postala la bloc ca au furat o unii si au dus o la fier vechi, am un pet de 2 litri la intrare unde lasa postasul avizul sa mi i au pensia, nu am semnat de confirmare de primire deci ........ nu pot dovedii ca mi au cerut sa le comunic datele respective sau varianta doi daca apuci sa semnezi vezi la cimitir cine a murit in perioada respectiva intre data comiterii faptei data solicitarii si dai datele la omul respectiv sau varianta trei dai un nume de la un prieten din austria "hapciupaciucea ipsilitante" care sta pe "marykurbaban strasse nr. 69" si sa l cheme pe el la militie sau varianta patru .....poate ne mai da careva o idee ca acum nu mai am.
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
mmario
Posts: 573
Joined: Wed 03 Sep, 2008 9:25 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Dă-i oţet !
Kilometraj: 30000
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mmario »

Pai stai... ca io am fost deja fraier... si am trimis alea acu cateva zile, completate cu datele mele. :oops:
In cazul asta mai am o sansa cu procesul verbal pe care nu o sa ma gaseasca pana pe 16 ian 09 cand se face o luna de la emiterea sanctiunii.
Deh, invatz din greseli ... :)
(părerea mea)
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mandeamarcu »

mmario wrote:In cazul asta mai am o sansa cu procesul verbal pe care nu o sa ma gaseasca pana pe 16 ian 09 cand se face o luna de la emiterea sanctiunii.
www.amenda.ro

cum ai finalizat actiunea cu amenzile?
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
B43XTM
Posts: 1214
Joined: Mon 16 Jun, 2008 11:51 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by B43XTM »

Ce coincidenta ca citesc tocmai acum acest post.
Am primit si eu o astfel de comunicare pe adresa firmei unde lucram.
Din pacate s-a semnat de predare, deci se stie ca a fost primita.

Radar pe data de 29.09.2008, Ciocarlia, sat Cotorca, jud. Ialomita, cu 108km/h in loc de 50.
Se va trimite azi (dupa termenul maxim de 5 zile) cu datele mele. Cu putin noroc se va prescrie la data de 29.03 (adica sfarsitul lunii asteia).

Pana atunci m-am mai interesat si eu pe la "pile" si am inteles ca daca nu se ridica de la posta procesul verbal, atunci se trimite un echipaj de politie care lipeste cu scotch pe usa "contravenientului" procesul verbal si se face poza. Eu am sa astept sa-l gasesc lipit pe usa, cu siguranta nu merg sa-l ridic de la posta.
User avatar
tazspy
Posts: 282
Joined: Fri 02 May, 2008 8:39 am
Specie: XL600
Vorba de duh: SI EU TOT OM,CRED
Kilometraj: 0

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by tazspy »

Procesul verbal trebuie completat in cel mult 6 luni de la producerea contraventiei daca nu se prescrie,daca in termen de 1 luna de la data completarii procesului verbal acesta nu se comunica si intra in posesia contravenientului se prescrie.Alex ce spui tu se numeste proces verbal de afisare a procesului verbal contraventional ,dar nu cred ca o sa se deranjeze cei de la Ialomita sa vina pana la tine acasa sa il afiseze, ce e mai nasol e ca la 51km in plus sar putea sa iti ridice permisul nu sunt sigur dar intereseazate sa nu ai vreo surpriza neplacuta.Problema e ca procesul verbal poate fi completat in ultima zi din cele 6 luni si atunci se mai mareste cu o luna perioada, cand poate sa iti aduca la cunostiinta.Eu am primit una fiind cu masina tot la Cotorca 61km,am comunicat datele,a venit amenda in 3 sapt. am platit,dar in feb.mi-au venit 3 din septembrie tot la Cotorca 2 dus intors,una primul sat de la Cotorca,DIN 7 SEPT, acum nu am mai trmis nimic astept amenzile la posta ca o sa le ridice :twisted: .Cand o sa mai trec prin Cotorca viteza 1 subturat si mana in fund sau nas.
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mandeamarcu »

caterinca si mistocareala de politie dar m a lovit si pe mine soarta :| am primit de militia din judetul ialomita ca am circulat cu fabuloasa viteza de 65 km/h in localitate, fapt pentru care au cerut sa comunic datele celui care a fost la volan undeva prin luna octombrie 2008, am facut cercetari si am ajuns la concluzia ca sotia este cel mai bun vinovat ca nu prea are puncte anul asta, dar am incercat o alta varianta si anume...... am scris datele sotiei in formular am trimis prin prioripost cu ramburs sa mi plateasca ei trimiterea ca eu nu am bani de dat la posta, din ce stiu oamenii nu prea au alocati bani pentru asa ceva si nu vor ridica plicul care face retur la mine, eu am dovada ca am fost de buna credinta si am trimis datele, ei nu au vrut sa l ridice, daca trimite procesul verbal cu amenda de necomunicare a datelor facem contestatie la instanta si avem dovada ca am fost buni cetateni, intre timp mai trec si alea 6 luni si se prescrie, mai invoc faptul ca nu am primit recomandata comunicarea iar eu verific cutia postala ocazional iar in ziua in care am gasit plicul am fugit in graba la oficiul de cartier si cu buna credinta am comunicat datele, cu toate ca puteam sa zic ca nu am primit nimic, ca nu exista nici o dovada..... si vad ce se intampla mai departe si va tin la curent, pace si pretenie :Salutare:
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
B43XTM
Posts: 1214
Joined: Mon 16 Jun, 2008 11:51 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by B43XTM »

ma uit si ma uluiesc.. cum de nu mi-a dat si mie prin cap sa o trimit cu plata la primire? :))
nu era rau deloc. daca veneai cu ideea mai devreme... faceam si eu la fel :)
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mandeamarcu »

B43XTM wrote:ma uit si ma uluiesc.. cum de nu mi-a dat si mie prin cap sa o trimit cu plata la primire? :))
nu era rau deloc. daca veneai cu ideea mai devreme... faceam si eu la fel :)
http://www.amenda.ro/phpBB/viewtopic.php?t=30583
am mai studiat piata.... :roll: si am auzit chestia asta undeva, dar nu mai stiu unde si incerc sa vad cum tine, va tin la curent... :ciclop2:
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
User avatar
tazspy
Posts: 282
Joined: Fri 02 May, 2008 8:39 am
Specie: XL600
Vorba de duh: SI EU TOT OM,CRED
Kilometraj: 0

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by tazspy »

ALEX,VEZI CA AM INTELES CA LA DEPASIREA VITEZEI LEGALE CU PESTE 50KM SE SUSPENDA DREPTUL DE A CONDUCE(carnetul) PENTRU 90 ZILE,NU ARE LEGATURA CU AMENDA ACEASTA FIIND O MASURA COMPLEMENTARA.INTERESEAZATE UNDEVA DACA POTI. :Dejtu2: :Salutare:
User avatar
Andy
Moderator
Posts: 1456
Joined: Fri 28 Mar, 2008 2:16 pm
Specie: XL650
Vorba de duh: unde sa nu stau acasa?
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by Andy »

tazspy wrote:ALEX,VEZI CA AM INTELES CA LA DEPASIREA VITEZEI LEGALE CU PESTE 50KM SE SUSPENDA DREPTUL DE A CONDUCE(carnetul) PENTRU 90 ZILE,NU ARE LEGATURA CU AMENDA ACEASTA FIIND O MASURA COMPLEMENTARA.INTERESEAZATE UNDEVA DACA POTI. :Dejtu2: :Salutare:
Asa este... conform OUG 195/2002 Art. 102 alin. (3) care la lit. e) zice ca
"Constituie contravenţie şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni şi cu aplicarea sancţiunii complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 90 de zile săvârşirea de către conducătorul de autovehicul sau tramvai a următoarelor fapte:
...
depăşirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe sectorul de drum respectiv şi pentru categoria din care face parte autovehiculul condus, constatată, potrivit legii, cu mijloace tehnice omologate şi verificate metrologic."


Clasa a IV-a de sanctiuni care se poate aplica (adica cea mai naspa dpdv contraventional care se poate aplica persoanelor fizice), conf. Art. 98, alin. (4) lit. d) inseamna "de la 9 la 20 puncte-amendă" care se dau conf. alin. (3) "în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă".

Alin. (2) de la Art. 98 zice ca "un punct-amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului".

Asa ca-i cam groasa, noduroasa si cu par pe ea... :?
User avatar
B43XTM
Posts: 1214
Joined: Mon 16 Jun, 2008 11:51 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: Am tot: WD40 si Ducktape
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by B43XTM »

da, mersi, cunosc situatia. am si eu legis si m-am uitat pe ici-colo.
deocamdata astept sa se prescrie (nu mi-a venit nici macar confirmarea de primire de la aia din ialomita, deci de o saptamana inca nu a ajus).
cu putin noroc poate scap de tot
User avatar
mandeamarcu
Posts: 362
Joined: Tue 29 Jan, 2008 11:52 pm
Specie: XL600
Vorba de duh: tk cinel system
Kilometraj: 0
Contact:

Re: Iarna platesc amenzile din vara trecuta

Post by mandeamarcu »

ieri am primit scrisoarea care am trimis o la militia din ialomita :shaking2: , cu mentiunea destinatarul refuza primirea, de ce ...... :HMM: eu am vrut sa fiu corect :( :| :) :D :lol: , ei refuza sa primeasca datele contravenientului :carte: , deh.... asta e, nu te pui contra sistemului :porc: , ....... va tin la curent cu evolutia amenzilor :Salutare:
Feriti-va de oamenii lipsiti de pasiuni sau de vicii, contactul cu ei e molipsitor, poate sa duca la pierderea pasiunilor sau viciilor voastre
Post Reply